Ovu informaciju potvrdio je ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković, kao i da za Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) nisu glasali ministri Staša Košarac i Srđan Amidžić. Naveo je da Nacrt sada ide u parlamentarnu proceduru na potvrđivanje.
Krajem prošle godine Nacrt zakona poslan je Venecijanskoj komisiji na davanje mišljenja.
Na posljednjoj sjednici, Vijeće je usvojilo zaključak da će Ministarstvu pravde BiH uputiti prijedloge za dopunu Nacrta zakona, ali nije poznato da li su u Nacrt uvršteni prijedlozi VSTV-a.
Predsjednik VSTV-a Sanin Bogunić kaže za Detektor da u ovom trenutku nema informacije o tome koja verzija Nacrta je usvojena.
Bogunić kaže da očekuje da u parlamentarnoj proceduri bude amandmanskog djelovanja.
“Mi ćemo se i dalje boriti i ukazivati sve u cilju da dobijemo što kvalitetniji propis”, govori Bogunić.
Predstavnici pravosudnih i međunarodnih institucija, nevladinog i civilnog sektora su u novembru prošle godine, na okruglom stolu u organizaciji Transparency Internationala o ovom zakonu, skrenuli pažnju na nedostatke i odredbe koje mogu biti predmet zloupotrebe ili pogrešnih praksi, ali nije poznato jesu li te preporuke uvrštene u usvojeni Nacrt.
I izvršna direktorica Transparency Internationala Ivana Korajlić kaže da ne zna koja forma Nacrta je usvojena u Vijeću ministara.
“Nismo imali uvid ni u šta osim onoga što je bilo na javnim konsultacijama. Ne znam da li se išta mijenjalo u odnosu na verziju koja je usvojena na Vijeću ministara”, kaže ona.
Navodi da su tada Ministarstvu pravde BiH dostavljeni prijedlozi i komentari, ali da nisu dobili povratne informacije o tome da li je u Nacrt uvrštena ijedna od tih preporuka.
“To je generalno problem s našom procedurom usvajanja zakona, na koju smo i ranije upozoravali. Do trenutka kad se ne pojavi dokument na Parlamentu, ne zna se u kojoj formi je usvojen u Vijeću ministara s obzirom na to da Vijeće ministara ne objavljuje dokumente”, kaže ona.
Sumnja da u usvojeni Nacrt nisu uvrštene preporuke Venecijanske komisije.
“Oni su to sve uradili na brzinu iako je sugerisano da se sačeka mišljenje Venecijanske komisije, da će se dati dovoljno vremena da se inkorporiraju preporuke iz mišljenja Venecijanske komisije”, kaže Korajlić.
Ministar pravde BiH Davor Bunoza nije odgovorio na pozive i poruke novinara.
Na okruglom stolu održanom u novembru, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH Goran Nezirović je, analizirajući odredbe zakona o sastavu Vijeća i postupka izbora članova, kazao da je, između ostalog, važno težiti da bude neparan broj članova u VSTV-u zbog lakšeg preglasavanja u postupku donošenja odluka.
“Svi prijedlozi idu da bude neparan broj članova, uz to i po neparan broj sudija i tužilaca. Ministarstvo pravde uporno insistira na parnom broju, pa bismo voljeli čuti zbog čega, jer je jasno Venecijanska komisija rekla da neparan broj omogućava lakši način donošenja odluka i da ćemo izbjeći da se odluka donosi na osnovu zlatnog glasa predsjednika”, kazao je tada.
Prema Nacrtu zakona iz novembra, predviđeno je da Vijeće umjesto sadašnjih 15, broji 20 članova.