Nedjelja, 27 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Marijana Čobović, tužiteljica Tužilaštva BiH, pročitala je izjavu svjedoka koju je dao beogradskom Komitetu za ratne zločine u Višegradu. On nije navela iz kojih razloga se čita iskaz na koji je Odbrana prigovorila, jer tvrdi da je živ.

Milorad Ćupović je u toj izjavi kazao da je 21. januara 1992. godine zarobljen kao pripadnik Vojske Republike Srpske, te da je trpio udarce od kojih su mu četiri zuba izbijena iz gornje vilice.

Naveo je da su tada morali pretresati tunele i iznositi mine vani. Dvije eksplodirale i ranjen je u petu, te ima oštećenje oka.

Kazao je da je s ranjenicima prebačen u bolnicu u Goraždu, a nakon osam dana premješten u logor, ali da je bio nesposoban za rad zbog zdravstvenog stanja.

Ispričao je da je prvih mjesec dana odvođen na ispitivanje, te da je jedan od dva muškarca uperio nož u njega i upozorio ga da govori istinu, a s obzirom na to da nije mogao odgovarati na pitanja, naredio je zamjeniku komandanta logora da ga udari. Kako se navodi u pročitanom iskazu, trpio je udarce dok nije pao sa stolice, a mrcvarenje trajalo, te mu je jedan polomio sve zube.

Na drugom ispitivanju, prema izjavi, nije bilo tuče. Čobović je pročitala da je svjedok naveo da je razmijenjen 1994. godine, te da bi sva lica mogao prepoznati . Naveo je da je pregledan na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu (VMA) i da postoje dokumenti o zdravstvenom stanju.

Odbrana prvooptuženog Ćamila Ramića uložila je prigovor na iskaz, navodeći da se ne odnosi na njihovog branjenika, dok je advokatica Ramiza Mićivode uložila prigovor na zakonitost i autentičnog iskaza jer je svjedok živ i svjedočio je 2022. godine. Advokatica Sabina Mehić podsjetila na zabranu Suda da se čitaju ovakvi iskazi, te da oni čiji su iskazi prezentovani mogu biti dokazi u postupku.

“Živ čovjek nije identifikovao svoj potpis”, kazala je Mehić.

Advokatica je podsjetila na svjedočenje Milanke Tanasković koja se nije mogla izjasniti da je Slobodan Đurić, kojeg je saslušavala, bio uposlenik Suda, te da joj nije poznato da je bio član Komiteta iz Beograda, iako je konstatovan kao zapisničar na izjavi koju je i ona potpisala. Svjedokinja je kazala tada da je to legitimno jer su sarađivali.

Pročitani iskaz ovjerilo je Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji.

Na ovom ročištu uloženi su materijalni dokazi replike Tužilaštva.

Ramić je s Himzom Selimovićem i Ramizom Mićivodom optužen za zločine počinjene od 1992. do 1994. nad zarobljenicima na području Goražda i Višegrada. S njima se sudi i Mehmedu Dobrači, kome su na teret stavljeni zločini nad zarobljenicima i civilima počinjeni 1995. godine na području Rogatice i Goražda.

Suđenje se nastavlja 24. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević i ostali: Drašković ponovo nije pristupio izjašnjenju o krivnji
Miodrag Drašković, optuženi za zločine počinjene na području Zvornika, ponovo se nije pojavio na izjašnjenju o krivnji u Državnom sudu.
Luka Babić (u sredini) sa braniocem Krešimirom Zubakom (desno). Foto: Detektor
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Luki Babiću, Alojzu Vrbiću, Marinku Martiću, Franji Joziću, Viktoru Markanoviću i Ivi Mrkonjiću za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u improvizovanim zatvorima na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine.
Ivanović: Odvođenje na razgovore kod optuženog
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Muratović i ostali: Čuo da su zarobljenici preminuli