Četvrtak, 20 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mirza Sarić je posvjedočio da je zaposlen u Općini Ilidža kao viši referent za geodetske poslove u Službi za prostorno uređenje. Naveo je da je njegov zadatak da izrađuje lokaciju objekta te identifikuje parcelu na terenu prema dokumentaciji.

Nakon što mu je Tužilaštvo predočilo dokument lokacija objekta Općine Ilidža od 25. februara 2015., svjedok je potvrdio da je sačinio taj dokument, te kazao da je riječ o objektu hotel “Malak“. U odnosu na drugi dokument od 7. augusta 2015., svjedok je potvrdio da se i on odnosi na isti objekat te da je i njega sačinio, iako ne sadrži njegov potpis.

Sarić je izjavio da je radio na osnovu naređenja načelnika i da su se naredbe odnosile na to da se lokacija izradi u što kraćem roku.

Potvrdio je svoju izjavu iz istrage u kojoj je kazao da je naredbe dobio od načelnika Memića preko sekretarice, a da ga je u drugim slučajevima načelnik zvao direktno, te mu psovao i prijetio otkazom, zbog čega se osjećao ugroženo.

Nermin Mulalić, branilac optuženog Memića, kazao je da se svjedok u drugom dijelu rečenice ne referiše na lokaciju “Malak” jer je rekao “u drugim slučajevima“.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Adisa Zahiragić upitala je svjedoka da li je načelnik u vezi s objektom “Malak” davao naređenje da se što prije završi, na šta je on potvrdno odgovorio.

Svjedok je potvrdio i izjavu iz istrage u kojoj je kazao da je bio pod konstantnim pritiskom, zbog čega je moguće da ovu lokaciju nije sačinio u skladu s regulacionim planom.

Optužnica za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja tereti Senaida Memića, bivšeg načelnika općine Ilidža, Ljiljanu Eterović, stručnu savjetnicu za pravne poslove u Službi za prostorno uređenje, Azru Mulaosmanović, stručnu saradnicu za poslove urbanizma, te građevinske općinske inspektore Amira Arnautovića i Sanju Čizmedžić.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedok je kazao da mu je optuženi Memić dalji rođak i negirao je da načelnik određuje ko obavlja koje poslove. On je izjavio da lokacija ne sadrži spratnost objekta, te da Memić nikada nije pokrenuo postupak protiv njega.

Sarić je kazao da je bila podnesena prijava protiv njega u momentu dok je Memić obavljao dužnost načelnika, te je čuo da je prijava podnesena na inicijativu načelnika.

Odbrani je naveo da je imao saznanja da je u toku rada na predmetu “Malak” i optužena Ljiljana Eterović bila pod pritiskom i radila suprotno zakonu. Dodao je da mu je to ona govorila.

Zbog tehničkih poteškoća, javnost nije mogla čuti početak ročišta.

Suđenje se nastavlja 17. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo u Bijeljini nije otvorilo istragu o poslovanju Memorijalnog centra Srebrenica
Okružno tužilaštvo u Bijeljini još nije donijelo naredbu o sprovođenju istrage u vezi s poslovanjem Memorijalnog centra Srebrenica za 2022. godinu, potvrdili su za Detektor iz ovog tužilaštva.
Mevlid Jašarević: Tužilaštvo uložilo materijalne dokaze
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uložilo je materijalne dokaze na suđenju Mevlidu Jašareviću, optuženom za sprečavanje službenika u izvršavanju službenih radnji u zatvoru gdje se nalazi na izdržavanju kazne za napad na američku ambasadu 2011. godine.
Pronađeni posmrtni ostaci više osoba na groblju “Lav”
Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića