Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na prijedlog Tužilaštva BiH, Marku Plavšiću je pritvor određen zbog postojanja bojazni da bi mogao utjecati na dokaze te zbog bojazni da će ponoviti ili dovršiti pokušano krivično djelo, na osnovu čega je pritvoren i Ljuban Jukić. Pritvor po ovom rješenju može trajati mjesec dana ili do nove odluke Suda, stoji u saopćenju.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) jučer je uhapsila Plavšića i Vukića koji su dan uoči izricanja presude Miloradu Dodiku na videosnimku prijetili sutkinji Uzunović.

“Mi smo spremni. Mi nju čekamo (…) Mile se ne smije dirati”, može se čuti na snimku kojeg je objavila Istraga.

Detektor nije mogao nezavisno verifikovati porijeklo snimka i identitet osoba na njemu.

Sutkinja Uzunović je donijela nepravosnažnu presudu kojoj je Dodik osuđen na godinu dana zatvora i šest godina vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Dodik je nakon hapšenja kritikovao potez uposlenika SIPA-e da uhapse Plavšića i Vukića dok Narodna skupština usvaja zakon kojim bi se zabranio rad ove agencije na području Republike Srpske. On je rekao da policajci koji su ih uhapsili “ne trebaju” Republici Srpskoj.

“Kad završim ovu emisiju, tražit ću imena tih momaka koji su to radili. Oni nama ne trebaju. Ne treba nam ta vrsta ljudi koji nemaju patriotska osjećanja. Zašto ponižavate ljude? Zašto u Sarajevo zbog jedne objave? Zar vam nije bilo dovoljno da daju izjave ako već hoćete? Živim za dan kad ćemo SIPA-u istjerati, a oni neka probaju nešto uraditi”, kazao je Dodik.

“Sram vas bilo. I vi nam onda pričate ovdje kako ste vi patriote. Niste nikakve patriote. Zbog jedne video objave, oni šalju dvojicu naših momaka da ih tamo maltretiraju po Sarajevu”, dodao je on.

Dodik je u intervjuu za RTRS ocijenio da Plavšić i Vukić nisu prijetili sutkinji.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
    Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
    Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
    Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
    Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju