Subota, 15 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na internet portalu RTRS-a cijele ove sedmice prikazuju se baneri Vlade Republike Srpske kojim se “poziva na zaštitu i odbranu Republike Srpske i njenih institucija”. Građani se pozivaju na dvodnevni skup u utorak i srijedu, kada je izricanje presude Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokom predstavnika pred Sudom Bosne i Hercegovine.

Uređivački principi koje RTRS dijeli na svojim stranicama traže od javnog servisa da izvještava uravnoteženo tako da gledaoci mogu formirati sopstveno mišljenje. Zaposlenici trebaju težiti “programskoj reputaciji tačnog i nepristrasnog informatora”, dodaje se u principima.

“Nijedna društvena grupa, organ vlasti, politička partija, vladina ili nevladina organizacija kao ni pojedinac, bez obzira na svoju društvenu ulogu i poziciju, ne može imati privilegovan položaj u programima radiotelevizija u BiH”, piše u Uređivačkim principima RTRS-a.

Iz RTRS-a nisu odgovorili da li reklamiranjem Vladinog poziva na miting krše Zakon o javnom servisu ili Uređivačke principe RTRS-a.

Pozivi na protest na stranici javnog emitera. Foto: Screenshot, RTRS

Novinarka iz Banjaluke Ljiljana Smiljanić kaže da zvaničnici u Republici Srpskoj često ističu da Dodik ne izjednačava institucije ili cijeli entitet sa sobom.

“Čini mi se da ovaj poziv Vlade pokazuje suprotno, kao što i pozivi na sajtu RTRS-a samo potvrđuju ono što smo odavno znali i govorili – da RTRS nije javni servis jer ne tretira jednako sve u javnom i političkom životu”, kaže Smiljanić.

Ona dodaje i da je zanimljivost skupa ispred Skupštine u tome što ga organizuje Vlada Republike Srpske.

“To prije nismo imali priliku da vidimo. Uvijek bi formalni organizator bilo neko udruženje građana”, kaže Smiljanić.

Vlada Republike Srpske je u ponedjeljak, 24. februara, usvojila informaciju o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljueem zaštite Ustava BiH. Vlada, piše u informaciji, prihvata zabrinutost boračkih organizacija i zadužuje Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite da organizuje miting podrške institucijama. Taj poziv “reklamira se” na platformama Radio televizije Republike Srpske.

Regulatorna agencija za komunikacije BiH, koja nadzire program elektronskih medija i javnih servisa, nije odgovorila na upit o ovakvom reklamiranju.

Analitičar Srđan Puhalo kaže da je reklama vladinog protesta na RTRSu sasvim očekivana. On kaže i da će RTRS lako naći izgovor za svoj potez.

“Ne može se reći da je to podrška SNSD-u. Svi znamo da jeste , ali oni će reći da daju podršku institucijama”, kaže Puhalo.

Banjalučki novinar Željko Raljić smatra da je RTRS politički megafon vladajuće stranke.

“RTRS je odavno politički megafon SNSD-a i ponaša se po matrici koju su komunisti primjenjivali u jednopartijskom sistemu – komitet odlučuje o svemu, tu se donose političke odluke, ali i uređivačke, koje onda provodi javni RTV servis koji to nije i neće ni biti dokle god je SNSD na vlasti”, kaže Raljić.

Vlada Republike Srpske “miting podrške institucijama” organizuje i u srijedu, 26. februara, na dan izricanja presude predsjedniku Republike Srpske pred Sudom BiH u Sarajevu. Njemu se od septembra 2023. godine sudi za krivično djelo “nepoštivanje odluka Visokog predstavnika u BiH”.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Preko 50 hiljada slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca
    Preko 50.000 slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca zabilježeno je na platformi “Registar 145a”, građanskoj incijativi koja je nastala s ciljem zakonskog prijavljivanja ovih krivičnih djela.
    Selefijski daija Elvedin Pezić pušten nakon privođenja na Kosovu, tvrdi portal za koji piše
    Elvedin Pezić, jedan od popularnijih selefijskih daija u Bosni i Hercegovini poznat po svojim kontroverznim stavovima protiv žena, priveden je u četvrtak na Kosovu nakon čega je, prema objavama redakcije portala čiji je član, pušten na slobodu.
    Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
    Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće