Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je kasno u srijedu zaključke o “informaciji o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava Bosne i Hercegovine”, kako je zvanični naziv jedine tačke dnevnog reda.

Nakon burne rasprave, usvojeno je osam zaključaka u kojima se navodi da je Sud BiH presudom Miloradu Dodiku srušio ustavni poredak BiH.

U zaključcima stoji i da je Sud BiH donio presudu na osnovu odluke “neizabranog stranca Christiana Schmidta, a ne na osnovu zakona koje je usvojila Parlamentarna skupština BiH”, i da je tako izvršen čin državnog udara.

“Narodna skupština smatra ništavnim sve zakone i odluke organa koji nisu definisani Ustavom BiH prije svega, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, Tužilaštva BiH, Suda BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu [SIPA]”, stoji u jednom od zaključaka.

Takođe, traži se i od Pravobranilaštva RS-a da podnese krivičnu prijavu protiv svih tužilaca Tužilaštva BiH i sudija Suda BiH koji su postupali po odluci, a krivična prijava će biti podnesena tužilaštvima u Federaciji i Republici Srpskoj.

Jedan od zaljučaka zadužuje Vladu RS-a da pripremi zakone kojime će zabraniti djelovanje organa “koji nisu definisani Ustavom BiH”, na teritoriji Republike Srpske. Prije svega, to se odnosi na VSTS, Sud BiH, Tužilaštvo BiH i Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA).

Zaključke su predložili klubovi poslanika vladajuće većine u RS-u. Uz zaključke je izglasan još jedan dokument – “odluka o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH”.

U ovim mjerama posebno se naglašava da se moraju obezbijediti određeni uslovi za njihovo sprovođenje te se zadužuje Vlada RS-a da obezbijedi materijalno-tehničke uslove za preuzimanje u institucije RS-a svih predstavnika srpskog konstitutivnog naroda i predstavnike RS-a na nivou BiH, kao i svih zaposlenih iz reda srpskog naroda u Tužilaštvu, Sudu BiH; do donošenja zakona kojim se reguliše rad vanustavnih institucija BiH i pratećih propisa, ne priznaje se djelovanje ovih institucija na teritoriji RS-a; RS poziva Federaciju, kao drugu stranu potpisnicu Aneksa 4, da se u roku od 30 dana izjasni o vraćanju na dosljednu primjenu Ustava BiH kao međunarodnog ugovora. RS će se u istom roku izjasniti o odgovoru Federacije BiH.

U slučaju da se Federacije ne izjasni, RS će, kao strana ugovornica, preduzeti korake u skladu sa Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora i drugim aktima međunarodnog prava, navodi se u zaključcima.

Pred kraj zasjedanja, poslanicima se ponovo obratio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je tražio od poslanika da donesu odluku o neprihvatanju procesa u Sudu BiH. Kako je naveo, Republika Srpska nije u vanrednom stanju, ali je učinjeno sve da se onemogući rad Narodne skupštine.

“Ja se ne bojim. Presuđen sam u prvostepenom postupku, a za ovaj drugi ima vremena, vidjećemo”, rekao je, između ostalog, Dodik.

Napomenuo je da ima podršku naroda za sve poteze.

Dvodnevna sjednica bila je burna i prepuna diskusija, ali i međusobnih optužbi između predstavnika vlasti i opozicije.

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković takođe se obratio poslanicima i rekao im da prije dolaska Aleksandra Vučića u Banjaluku ne usvajaju zaključke o zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva.

“Zalažemo se da dalja rješenja donose politički akteri u koordinaciji sa Srbijom, koja je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Treba tražiti mudre i racionalne i poteze kao institucionalni odgovor. Sve mora biti podređeno miru, stabilnosti i očuvanju institucija Republike Srpske. Ako uzmemo jedan termin, koje je rukovodstvo Republike Srpske upotrijebilo, da je ovo glupi politički proces, onda nemojmo da dozvolimo da glupi politički proces dovede do nečega što se zove sukob ili konflikt”, dodao je Stanivuković.

Nakon večerašnje sjednice zakazan je hitan Kolegijum Narodne skupštine, a koji bi trebao da odredi termin početka nove posebne sjednice.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
    Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
    Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
    Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
    Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
    Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči