Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik još jednom je, nakon iznošenja završnih riječi u srijedu, 19. februara, ispred Državnog suda komentarisao rad sutkinje Sene Uzunović, kada je rekao da je na njoj velika odgovornost i kako je njena uloga teža od njegove. Još je dodao da “nije nepoznanica da pravni procesi u BiH izazivaju ogromne društvene procese”.
Tom prilikom je upozorio da je Tužilaštvo zadalo ozbiljan udarac BiH, a da bi joj presuda mogla zadati i “smrtni udarac”. Sudu je poručio kako ne bi trebao rušiti Ustav BiH, “jer ako sruši Ustav, srušio je državu”.
“Nemojte onda da nas ganjate, jer ste je vi srušili ovom presudom, ako bude odluka ‘kriv je’ – nikakva prijetnja nije, ja samo govorim šta će biti”, naveo je.
Njegove najave pojačao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u svojim izjavama za medije posljednjih dana, kada je kazao kako se nada da u BiH neće biti donesena presuda koja ugrožava stabilnost, te kako se nada da će sudije u Sarajevu donijeti oslobađajuću presudu Dodiku, jer svaka druga vodi u neizvjesnost.
Srbijanski advokat Čedomir Stojković smatra da Dodik manipuliše emocijama i stvara prijetnju da će radikalizovati svoje djelovanje ukoliko Sud donese presudu koja se njemu ne sviđa. Dodaje da je to najradikalniji oblik pritiska na pravosuđe, čime smatra i najavljeno stalno zasjedanje Narodne skupštine, jer se takva zasjedanja održavaju samo u slučaju vanrednih okolnosti ili ratnog stanja.
Vučić je stao i iza ovih tvrdnji Dodika, dodaje on.
“Predsjednik druge države se usudio da komentariše ekspertska pravna pitanja o kojim sud sudi u drugoj državi. To je grubo miješanje nosioca izvršne vlasti u sudski postupak i to je nešto što je, nažalost, često na Balkanu. Ovdje se nosilac suverenosti jedne države miješa u suverenost druge države svojim izjavama i komentarima. To je u međunarodnim odnosima potpuno neprihvatljivo”, kaže Stojković.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i bivši vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Miloš Lukić optuženi su za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, odnosno da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Za advokata iz Srbije Vladimira Terzića neshvatljivo je da neko ko ima ogromne probleme u svojoj državi, nalazi vremena da se bavi funkcionisanjem pravosudnog sistema u BiH. Dodaje kako potreba predsjednika Vučića da podrži svog partnera ne smije da ugrozi stabilnost i mir u regionu te poremeti godinama teško rehabilitovane odnose Srbije i BiH.
“Istakao bih potrebu da tri konstitutivna naroda u BiH imaju jednak pristup pravdi, neopterećen nacionalnošću ili vjerskom pripadnošću. Kriminal nema boju kože, nacionalnost, vjeru, pa ga treba suzbijati svakodnevno, a ne treba se obazirati na bilo čije jalove prijetnje, jer raste svijest građana na čitavom Balkanu da je potrebno obezbijediti funkcionisanje pravde na efikasan način”, smatra on.
Dodik je ranije podnio krivičnu prijavu protiv tužioca Nedima Ćosića. Tada je naveo kako je to uradio jer je Ćosić podigao optužnicu zbog krivičnog djela “neizvršavanje odluka visokog predstavnika”, što je Dodik doživio kao pokušaj da se nanese šteta predsjedniku entiteta.
Predsjednik Republike Srpske već duže vrijeme promoviše ideje o odvajanju, razgraničenju, referendumu i otcjepljenju, u kojima je imao podršku Srpske napredne stranke (SNS) i Vučića, podsjeća pravnik i predsjednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
“Suočen sa krizom u Srbiji, jer ovo je sada pobuna naroda protiv jedne vlasti, a to znači da ta njegova ideja svesrpskog jedinstva jeste bila planirana kao odgovor, prevencija, pobuna, ali sada ona ne radi, dakle više ona u Srbiji nije prihvatljiva ili nije tema”, kaže on.
Janjić pojašnjava da Vučićeve izjave prelaze granicu političkog te predstavljaju svrstavanje uz jednog čovjeka, jednu politiku i uz krug u Republici Srpskoj koji prati tu politiku. Janjić smatra da je Vučić uspješno vršio eutanaziju pravosuđa u Srbiji ličnim političkim uticajem.
“Neće ta izjava Vučićeva pomoći Dodiku, više će mu odmoći, a još više će doprinijeti ovom urušavanju podrške Vučića, ako je ima, a ima je u institucijama Evropske unije i pojedinim vladama, osim, naravno, Vlade Mađarske, koja jeste za otvorena prekrajanja granica”, kaže on.
Sanin Bogunić. Foto: Detektor
Nedavno imenovani predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Sanin Bogunić, na upit Detektora za komentar o Dodikovim pritiscima na državno pravosuđe, kaže da Vijeće u ovom trenutku nema komentar.
Iz Suda BiH kažu da ne daju komentare o postupcima koji se vode pred Državnim sudom, ali su naglasili da Sud “ne podliježe bilo kakvim i bilo čijim vanjskim uticajima, jer bi takav pokušaj predstavljao napad na nezavisnu poziciju Suda”.
Detektor je ranije pisao kako je Dodik uputio komentare i uvrede glavnom državnom tužiocu Milanku Kajganiću, tvrdeći da će “snositi posljedice” zbog procesa koji se protiv njega vodi u Sudu BiH.
“Sram ga bilo da uopšte hoda Republikom Srpskom i da dođe u Banjaluku. Al’ negdje ću mu možda oprostiti jer će mi pomoći da razbijem ovu BiH”, rekao je Dodik.
VSTV je uz kašnjenje od dvije sedmice reagovao na ove Dodikove izjave i osudio pritisak na Državno tužilaštvo.
Državno pravosuđe ranije je dvjema istaknutim javnim ličnostima zabranjivalo da komentarišu suđenje u kojem su optuženi, ali takvu zabranu nisu tražili za Dodika, koji prije i nakon svakog suđenja vrijeđa sudije i tužioce te daje komentare o svjedocima.
Sud BiH reagovao je ranije, nakon što je Dodik javno u vezu doveo ratni zločin ubistva porodice Golubović na području Konjica sa sutkinjom u njegovom predmetu.
Iz Suda BiH su tada saopćili da je ovakva izjava napad na ugled, čast i profesionalnu karijeru sutkinje Uzunović. Dodali su i da je izjava netačna, neutemeljena i bazirana na osobnom mišljenju pojedinca te da se njom zanemaruju ranije utvrđene činjenice.
Dodik i Vučić tokom Svesrpskog sabora. Foto: EPA
Profesor i stručnjak za ustavno pravo Nurko Pobrić upozorava da se radi o ozbiljnim prijetnjama ili prijetnji koja je usmjerena direktno prema sutkinji te da je ona u težem položaju od njega, jer će na nju vršiti pritisak, prema mišljenju Dodika – bošnjačka politička elita ili “političko Sarajevo” te određeni ljudi iz međunarodne zajednice.
“To je neviđeno, u smislu pritiska direktno na sud i na postupajućeg sudiju, tako da je zaista situacija, u najmanju ruku, čudna i neizvjesna. Niko u ovoj državi ne može biti iznad zakona, iznad Ustava, bez obzira na funkciju koju obavlja. Presuda, kakva god ona bude, Tužilaštvo i optuženi, ako je neko od njih nezadovoljan, ima pravo žalbe. Dakle, ovo će biti prvostepena, ne pravosnažna presuda. Ima pravo žalbe Apelacionom sudu pa, na koncu, i apelaciju Ustavnom sudu. Preuranjeno je govoriti kakva će biti presuda i šta će ona proizvesti jer ona, kakva god bude, neće biti pravomoćna”, kaže on.
Advokat iz Srbije Vladimir Prijović slaže se da su Vučićeve izjave neprimjerene i jedna vrsta pritiska na rad pravosuđa, ali da se više radi o političkim porukama nego stvarnom uticaju na rad suda.
“Nisam siguran da postoji domet takvih izjava koji bi uticao na rad pravosuđa, ali svakako te izjave kao takve jesu neprimjerene, po meni. Kao što ne bi bilo primjereno da bilo koji državnik iz regiona komentariše bilo kakve presude koje će donijeti i treba da se objave u srpskom pravosuđu, tako smatram da je neprimjereno i da se naš predsjednik izjašnjava u odnosu na potencijalne odluke sudova drugih država, bez obzira na to što je u pitanju Milorad Dodik i Republika Srpska, sa kojom imamo bratske odnose”, kaže Prijović.
U petak je Dodik nastavio s reakcijama na najavljenu presudu te potvrdio da će se u utorak, dan prije presude, održati veliki miting u Banjaluci, a u srijedu će zasjedati Narodna skupština. U nizu reakcija, Dodik je najavio i moguće vraćanje Vojske Republike Srpske i još jednom najavio zabranu djelovanja državnog pravosuđa u Republici Srpskoj.
Izricanje presude Dodiku i Lukiću zakazano je za srijedu, 26. februar