Na sjednici Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) usvojeni su zaključci u kojima se traži posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) sa jednom tačkom dnevnog reda: Odbrana od napada rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i rušenja BiH, kao i protesti zbog presude pred Sudom BiH, gdje se Miloradu Dodiku, predsjedniku RS-a, sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Prema riječima predsjednika stranke Dodika, Vlada RS-a je već pripremila materijal za sjednicu koja će trajati dva dana, a pozvao je da se i organizuju i mitinzi podrške tim zaključcima. O tome će, kako je rekao, “prvo obavijestiti i druge političke subjekte”.
SNSD smatra da ne treba da se donese ikakva presuda, rekao je Dodik.
“Ukoliko ikakva odluka bude donesena, NSRS treba da sve zaključke koji su doneseni od 2010. godine pretvori u zakone. Naša namjera nije da vodimo revolucije, ali pozivamo građane na veliki miting ispred NSRS-a kako bi se podstakli poslanici da odlučuju. Na tom mitingu treba da ostanemo oba dana, sve do kraja rada Narodne skupštine”, izjavio je Dodik.
Podsjetio je da će se Republika Srpska povući iz odluka o reformi oružanih snaga i vratiti na ustavne pozicije i reafirmaciju Vojske Republike Srpske (VRS). Dodao je i da će tražiti da se odbace Sud i Tužilaštvo BiH, te reafirmaciju zakona o zabrani sprovođenja odluka Ustavnog suda BiH u RS-u.
Prema njegovim riječima, BiH je zemlja u raspadu, čemu je doprinio “strani faktor”.
Delegatima Glavnog odbora stranke je kazao da će stupiti u proces poništavanja svih odluka i zakona koji nisu doneseni i u skladu sa Dejtonskim ugovorom i Dejtonskim ustavom.
“RS u skladu sa ‘Članom 4’ Daytona ima pravo da privremeno ili trajno suspendujemo sve što je mimo Ustava BiH. BiH ima, po Ustavu, samo tri ministarstva. Naš cilj je da ukinemo sva ministarstva u Savjetu ministara koja nisu po Ustavu. Ukoliko ne uspijemo u svojoj borbi, moraćemo da se vratimo na sjednicu Glavnog odbora i konstatujemo da je srušen Dejtonski mirovni sporazum”, napomenuo je Dodik.
Naveo je i da sudski postupak protiv predsjednika RS-a nije napad samo na ličnost, nego na cijeli srpski narod.
“Eventualna presuda je samo prvi korak, a drugi koraci su donošenja zakona o imovini i drugi procesi za koje mi nismo zainteresovani”, izjavio je Dodik.
Govorio je i da će se boriti za afirmaciju i jačanje autonomnog statusa Republike Srpske u okviru BiH.
“Ukoliko to ne uspijemo, idemo do kraja. BiH nema nadležnost ni za odbranu i bezbjednost, nema fiskalnu nadležnost, nema nadležnost nad pravosuđem u procesu poništavanja svih odluka i zakona koji nisu doneseni i u skladu sa Dejtonskim ugovorom”, smatra on dodajući da je “svjestan da ako se sruši autoritet Milorada Dodika, to je sahrana RS-a, a da će on radije učestvovati u sahrani BiH”.
Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović odbacila je optužbe o pritisku na pravosuđe zbog presude Dodiku, tvrdeći da to radi visoki predstavnik. Osvrćući se na spoljnu politiku, istakla je dobre odnose entiteta sa novim američkim predsjednikom.
“Imamo nekoliko kanala komunikacije sa Trumpovom administracijom. Nećemo nikoga blatiti, ali popravićemo svoj položaj.
Ima uspjeha u tome, a tek očekujemo veće uspjehe. Imamo dobru saradnju i sa NATO-om i, po mom mišljenju, to treba da unapređujemo.
Plan je i popravljanje odnosa sa SAD-om i da ti odnosi budu pravedni”, zaključila je Cvijanović.
Poslanik SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Nebojša Radmanović rekao je da su ovo momenti teške bitke gdje su se svi okomili na Republiku Srpsku i njihovu stranku.
“Napad na RS ide napadom na institucije, posebno na predsjednika RS-a. Čeka se kako će se ta bitka završiti, pa će uslijediti napadi na ostale institucije RS-a”, kazao je.
Presuda Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću zakazana je za srijedu, 26. februara.