Petak, 21 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sastanak na kojem nisu učestvovali predstavnici opozicionog SDS-a održan je zbog suđenja Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, na kojem su u srijedu izložene završne riječi, te složene političke i bezbjednosne situacije.

Jedan od rijetkih opozicionih lidera koji su učestvovali bio je gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.

“Smatram da je moja dužnost da dođem i da treba razgovarati o ovako važnim temama. Ovaj proces je poprimio šire razmjere koji imaju uticaj na ekonomiju, mir i stabilnost”, rekao je nakon sastanka Stanivuković.

Već nekoliko vlasti u Republici Srpskoj govore da bi u slučaju osuđujuće presude za Dodika trebalo da se donesu određeni “radikalni odgovori”, ali Stanivuković kaže da predstavnici lokalnih zajednica večeras nisu upoznati kakve su to mjere i koraci koje vlast planira da preduzme.

“Moguće je da ako Republika Srpska preduzme neke mjere, da će njima biti obuhvaćeni i borci Vojske Republike Srpske kojim se trenutno sudi u Sudu BiH, kao i oni kojima je suđeno”, dodao je Stanivuković, koji nije detaljnije objasnio šta bi ove mjere značile, uz napomenu da je suđenje Dodiku politički proces.

On je kazao i da odgovor institucija Republike Srpske treba da bude i prije presude Dodiku.

Nešto konkretniji bio je načelnik Opštine Šipovo Milan Kovač, koji je iznio prijedlog da Republika Srpska promijeni Zakon o pomilovanju.

“Da tražimo pomilovanje za sve građane RS-a, pa i one koje je osudio Sud BiH, i ako treba da mijenjamo Ustav i zakone, pa da može onda predsjednik Republike Srpske da da pomilovanje Miloradu Dodiku u slučaju da bude osuđen”, rekao je Kovač.

Za njega je potrebno izaći sa prijedlogom da jedna od mjera bude da građanima Republike Srpske ne može da se sudi u BiH.

Učesnici skupa nisu detaljnije objasnili ulogu lokalnih zajednica u “odgovoru” koje vlasti entiteta pripremaju u slučaju da Dodik bude proglašen krivim.

Dodik je optužen s Lukićem, nekadašnjim vršiocem dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu dva zakona, nastavili sa pravnim radnjama ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Predsjednik Saveza opština i gradova Ljubiša Ćosić rekao je da bi i lokalne zajednice trebalo da budu upoznate sa mjerama koje se pripremaju, da bi mogle učestvovati.

“Јako je bitno da na politički proces Republika Srpska mora imati politički odgovor koji je zasnovan na djelovanju institucija. To je ono što smo večeras dogovorili”, kazao je Ćosić.

Nakon ovog sastanka počela je i hitna sjednica Vlade Republike Srpske, koja je takođe posvećena suđenju Miloradu Dodiku. Ranije je na Kolegiju Narodne skupštine ostavljena mogućnost da poslanici počnu stalno zasjedanje nakon što Vlada pripremi dokumentaciju.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    “Donacija USAID-a institucijama Republike Srpske” prikazana na izložbi u Banjoj Luci
    Izložba organizacije “Restart Srpska” na Trgu Krajine u Banjoj Luci svojevrstan je odgovor vlastima u Republici Srpskoj, koje optužuju medije i nevladine organizacije da su, koristeći novac Američke organizacije za razvoj (USAID), urušavale entitet. Organizatori poručuju da su institucije te koje su koristile više novca iz ovog izvora.
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu
    Bivši direktor OSA-e negirao krivicu za zloupotrebu položaja