Četvrtak, 20 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Na sjednici Kolegijuma Narodne skupštine predsjednicima poslaničkih klubova kao radni materijal je dat jučerašnji zaključak Vlade.

Njim se od NSRS-a traži “razmatranje mogućnosti stalnog zasjedanja kako bi na najefikasniji način mogla odgovoriti na potencijalne predstojeće štetne posljedice po institucije Republike Srpske, zbog nametnutih odluka nelegitimnog visokog predstavnika u BiH, čije imenovanje nije potvrđeno rezolucijom Ujedinjenih nacija, a zbog kojih se vodi sudski proces pred Sudom BiH”.

Stoga je Kolegijum večeras donio samo odluku kojom se daje mogućnost da se u roku od 24 sata zakaže sjednica, ako Vlada dostavi potreban materijal.

Prema riječima predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, na ovaj način se iskazuje briga institucije i pripremaju legitimni odgovori.

“Valjda je normalno da se mi u Republici Srpskoj bavimo zaštitom institucijama. U ovom trenutku najbitnije je da branimo ustavne nadležnosti RS-a. Ako je neko ko vrši svoju ustavnu obavezu procesuiran, to je onda, po mom ubjeđenju, državni udar. S obzirom da visoki predstavnik nije uveden u skladu sa pravilima, odnosno rezolucijom Ujedinjenih nacija, to je onda slika i prilika državnog udara”, izjavio je Stevandić nakon sjednice.

Vladajuća koalicija i Rusija, kao stalna članica Savjeta bezbjednosti UN-a, od imenovanja sadašnjeg visokog predstavnika Christiana Schmidta tvrde da on nije imenovan prema ustaljenim protokolima iako je sekretar UN-a više puta potvrdio Schmidtovo imenovanje.

Prema riječima Stevandića, optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zanemaruje da, u trenutku kada je potpisao dva zakona, nije bila objavljena naredba Schmidta o stavljanju tih zakona van snage. On smatra da pravosudne institucije vrše pritisak na rad zakonodavne vlasti, a ne obratno.

Stevandić je napomenuo i da je stvorena “takva atmosfera i histerija da zna da se u Sarajevu ne može naći pravnik koji bi potpisao oslobađajuću presudu Dodiku, te da se, po izjavama nekih funkcionera, čak nastoje izazvati sukobi”.

“Vidio sam mnoge političare u Federaciji koji daju zapaljive izjave i da žele da glume nekog novog Zelenskog, a vidjeli smo sada kako je to završeno. Niko nije zainteresovan za sukobe osim nekoliko političara iz Federacije, kao i visoki predstavnik”, dodao je Stevandić, uz napomenu da je BiH napustio ambasador SAD-a Michael Murphy, koga je nazvao “mentorom takvih politika”.

Igor Crnadak (desno) nakon Kolegijuma Narodne skupštine. Foto: Detektor

Za Igora Crnatka iz opozicionog PDP-a posebno je sporan zaključak, koji je nazvao amaterskim jer je u Ustavu RS-a i inače navedeno da je Narodna skupština u stalnom zasjedanju, te što na sjednicu nije došao premijer, nego je poslao generalnog sekretara Vlade, što pokazuje kakav je odnos prema tom pitanju.

“Niko nije iznad RS-a. Nijedan pojedinac, i mi ćemo se toga držati. Republika Srpska se ne smije vezati ni za jednog pojedinca. Republika Srpska je svetinja, a svi političari i vlasti i opozicije su prolazni”, kazao je Crnadak.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da predstavnici vladajućih stranaka iz Republike Srpske traže institucionalne odgovore u slučaju da Dodik i Lukić budu proglašeni krivim. Jedan od prijedloga je izlazak iz svih institucija BiH.

“Mi ne znamo kad ćemo imati posebnu sjednicu, ali mi ćemo, nakon što nam Vlada uputi zahtjev, održati telefonsku sjednicu Kolegijuma i zakazati u roku od 24 sata sjednicu Narodne skupštine”, izjavio je Mazalica.

Prema njegovim riječima, poslanici trpe pritiske od pravosudnih institucija BiH, vrše se pretresi u Vladi Republike Srpske, te se čak i poslanici pozivaju na saslušanja zbog odluka koje donose u Skupštini, te da je i on sam prije nekoliko dana saslušan.

Dodik je optužen s Lukićem, nekadašnjim vršiocem dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”, da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu dva zakona, nastavili sa pravnim radnjama ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Završne riječi zakazane su u srijedu, 19. februara. Još uvijek nije poznat termin izricanja presude.

Predstavnici opozicionih stranaka kažu da Zaključak koji je večeras izglasan vrijeđa inteligenciju, posebno bombastične izjave u posljednjih nekoliko dana.

“Mi nećemo sprovoditi ni politiku Milorada Dodika, ni međunarodne zajednice. Prethodni predstavnici Republike Srpske, posebno iz SDS-a, nisu se krili iza institucija i žrtvovali su svoj komoditet”, rekao je Ognjen Bodiroga, predsjednik Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini.

Kako je rekao, uskoro će se saznati koliko su države Zapada uložile u projekat “Milorad Dodik”, te da, za razliku od Dodika, SDS nije sa strancima “sadio tikve”, koje bi mu se sad obijale o glavu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Troškovi posredovanja za razvod brakova prisiljavaju žene na povratak u nasilne zajednice
Zbog neujednačene prakse i naplaćivanja posredovanja prilikom zahtjeva za razvod, što za posljedicu ima i nemogućnost napuštanja nasilnih bračnih zajednica, Centar ženskih prava Zenica podnio je Federalnom ministarstvu pravde inicijativu za izmjenu Porodičnog zakona.
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u žalbi zatražilo ukidanje prvostepene presude kojom je odbijena optužnica da je Mustafa Vrabac, nekadašnji zaposlenik ove institucije, krivotvorio službene isprave, te primio nagradu ili drugi oblik koristi za trgovinu uticajem.
Pudar: Optuženi imao potrebnu dokumentaciju za isplatu novca
Najavljeno svjedočenje Miletić u tužbi protiv BiH