Nedjelja, 7 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Moneyval je objavio izvještaj u kojem poziva Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere za suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma.

“Iako su istrage o pranju novca dovele do osuđujućih presuda, one su samo djelimično usklađene s profilom rizika zemlje, a napori u vezi s oduzimanjem imovine zahtijevaju značajno unapređenje“, navedeno je u izvještaju.

Osuđujuće presude za finansiranje terorizma nisu u skladu s profilom rizika, a postoje i ograničenja u razumijevanju tih rizika, navodi se.

Odjel za pravna pitanja tražio je raspravu o tački o kojoj je Vijeće diskutovalo u srijedu jer tada nisu usvojeni potrebni zaključci, a koja se odnosi na istek mandata direktora Sekretarijata VSTV-a i glavne disciplinske tužiteljice.

Demirel Delić iz Odjela za pravna pitanja rekao je da je 15. januara 2025. godine kandidovana tačka o statusu konkursne procedure za ove dvije pozicije, te da je problematiziran aspekt blagovremenosti provođenja procedure.

Aktuelnom direktoru Sekretarijata mandat ističe 28. februara, a postoji mogućnost da konkursna procedura ne bude do tada završena. Admir Suljagić je na funkciji direktora Sekretarijata VSTV-a od 2013. godine.

“Na sjednici je postavljen upit Odjelu za pravna pitanja. Mi nismo dobili riječ pa nismo dobili priliku da iznesemo naš prijedlog zaključka“, rekao je Delić i predložio usvajanje zaključka da zamjenik direktora obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora Sekretarijata.

Jednoglasno je usvojen zaključak da će poslove direktora Sekretarijata obavljati Hajro Pošković, zamjenik direktora Sekretarijata.

Na prošloj sjednici nije usvojen prijedlog bivšeg predsjednika Vijeća Halila Lagumdžije da direktoru Sekretarijata Admiru Suljagiću, koji je na ovoj funkciji do 28. februara, mandat bude produžen do okončanja konkursne procedure.

Delić je informisao Vijeće da se može otvoriti i pitanje donošenja odluke o razrješenju aktuelnog direktora Sekretarijata kada mu istekne mandat zbog nepostojanja jednoobrazne prakse u vezi s ovom temom.

Pitanje prolongiranja mandata glavnoj disciplinskoj tužiteljici delegirano je za neku od narednih sjednica.

“Stav Odjela da sada nije vrijeme da se odlučuje o produženju mandata glavnoj disciplinskoj tužiteljici“, rekao je Delić i dodao da glavnoj disciplinskoj tužiteljici mandat ističe u aprilu.

Ostale tačke koje su bile predviđene današnjim dnevnim redom prolongirane su za narednu sjednicu.

Na prvom dijelu sjednice za predsjednika VSTV-a imenovan je Sanin Bogunić.

Najčitanije
Saznajte više
Dragomiru Miloševiću odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Graciela Gatti Santana odbila je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, osuđenog na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u Sarajevu.
Logoraši obilježavaju godišnjicu zatvaranja mjesta zatočenja kod Zavidovića
Obilježavanje 33. godišnjice zatvaranja “Lovačkog doma ‘Franjo Herljević’” u Kamenici kod Zavidovića, kroz koji je, prema podacima Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, od maja do decembra 1992. prošlo oko 100 zatočenih, bit će održano u subotu.
Na čekanju prijedlog za ustupanje Crnoj Gori predmeta za zločine u Foči
Naredne sedmice počinje suđenje za prijetnje napadom na džamiju u Konjicu
Predstavljen priručnik za odgovorno i profesionalno izvještavanje o pravosuđu
Odobrena Reformska agenda: BiH dobija pristup fondu većem od 900 miliona eura