Ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović rekao je nakon sjednice da ovaj zakon ne uvodi cenzuru u rad neprofitnih organizacija niti im zabranjuje rad, kao i da će Nacrt zakona ići u redovnu skupštinsku proceduru u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, ovim zakonom se povećava transparentnost i odgovornost rada nevladinih organizacija koje finansijski ili drugačije pomažu strani subjekti.
Kako je kazao, ovo se radi u skladu sa demokratskim standardima i međunarodnim praksama.
“Ono što moram napomenuti jeste da transparentnost u radu nevladinog sektora mora biti ključ za jačanje povjerenja javnosti, ali i svih drugih segmenata u odnosu na ovu sferu. Brojni primjeri iz svijeta gdje smo imali činjenicu i okolnosti da su nevladine organizacije korištene kao instrument za ostvarivanje određenog političkog, ali i ekonomskog cilja i kreiranja javnog mnijenja i uticanja na donošenje zakona i odluka”, izjavio je Bukejlović na konferenciji za medije.
Rekao je da takva praksa može biti opasna i da može ugroziti suverenitet i unutrašnju stabilnost zemlje, naročito u situaciji kada se organizacije finansiraju sa ciljem političkog mnijenja i uticanja na došenje zakona i odluka.
Govoreći o terminu “strani agent”, odnosno “agent stranog uticaja”, Bukejlović je kazao da se ovo može naći i u međunarodnoj praksi, navodeći zakonodavstvo Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Mađarske.
“Mi smo ga definisali da je to neprofitna organizacija koju finansijski ili na bilo koji drugi način pomažu strani subjekti, a koja bi se bavila političkim djelovanjem, političkom aktivnošću ili bilo kojim djelovanjem koje je usmjereno na ugrožavanje demokratije, narušavanje integriteta Republike Srpske, kršenje Ustava Republike Srpske ili bilo kojeg zagarantovanog prava, ali i raspirivanjem nacionalne, vjerske ili bilo koje druge netrpeljivosti”, naveo je Bukejlović.
Predsjednik Helsinškog parlamenta građana Banjaluka Aleksandar Žolja izjavio je nakon današnje sjednice Vlade Republike Srpske da vlast ide ka tome da uguši nezavisne glasove u medijima i nevladinim organizacijama koje kritikuju njihov rad.
“Bojim se da će se zakon primjenjivati selektivno, da je diskriminatoran iz razloga zato što se neće sve organizacije naći na tim crnim listama, pošto ih ne mogu drugačije zvati. U njemu čak postoji i govor mržnje. Zamislite zakon koji propagira govor mržnje i odredbe ‘agent stranog uticaja’, to jeste ‘strani agent’. Mi vrlo dobro znamo šta naši građani misle o stranim agentima, špijunima”, rekao je Žolja za Detektor.
Prema njegovim riječima, najbitnija stvar u zakonu je što se kroz odredbe o političkom aktivizmu građanima uskraćuju osnovna ljudska prava, te da je i po tom osnovu neustavan.
Takođe, izrazio je nadu da zakon neće proći odbore u Narodnoj skupštini Republike Srpske ukoliko tamo sjede normalni ljudi koji znaju unaprijed da je takav zakon neustavan.
Detektor je pisao da je nakon odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da na tri mjeseca uskrati pomoć ove zemlje organizacijama širom svijeta, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik iz ladice je izvadio zakon o posebnom registru nevladinih organizacija, koje su vlasti u RS-u prije manje od godine povukle nakon pritiska međunarodne zajednice.
Inače, na današnjoj sjednici Vlade RS-a razmatran je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS-a.
Ovim izmjenama iz Krivičnog zakonika briše se odredba rodnog identiteta.
Pomenuti zakon mijenja se na osnovu inicijative poslanika vladajuće većine u RS-u koja je tražila brisanje pomenutog pojma, navodeći da se na ovaj način usklađuje sa Ustavom Republike Srpske.