Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Spomen-obilježje stradalim iz Buhinih Kuća. Foto: Detektor

Ankica Vidović je ispričala kako je 9. januara 1994. izbjegla u Vitez, a njen sin i suprug su ostali da čuvaju kuću. Rekla je da je to jutro bila magla i da je nastradao ko je nije mogao izbjeći. Više od mjesec dana, kako priča, nije znala gdje su joj sin i muž.

“Pedeset treći dan sam ih našla. Kad sam došla da vidim… snijeg ih je prekrio, 53. dan”, kazala je Vidović.

Prema njenim riječima, pravda nije došla ni za koga, a pored sina i supruga, izgubila je još nekoliko članova uže porodice. Ankica se vratila nakon nekoliko godina i priča da je kuću napravila na njenim temeljima, ali da se izgubljeni životi ne mogu vratiti.

“Zločini su na sve strane napravljeni i svaka majka je majka, izgubila svoje dijete, ali mislim svakog boli njegovo, to je najteže”, poručila je Vidović.

Na zemlji porodice Vidović napravljen je križ, čije oznake na istom simboliziraju živote izgubljene u januaru 1994. godine. Križ je podigao Josip Buha, predsjednik Udruge “Alojzije Stepinac”, koji navodi da ima problema s gradnjom ovog spomen-obilježja.

“Ljudi su ogorčeni, naročito obitelji od stradalnika. Ogorčeni su zato što institucije u Bosni i Hercegovini ne rade svoj posao… Međutim, već je otrkiveno sve, i istina će se o svemu saznati, kako o Buhinim Kućama, tako i o Križančevom Selu, tako i o Ahmićima”, rekao je Buha.

Njegova majka i sestra bile su zarobljene u Buhinim Kućama, potom su odvedene u Zenicu, na ispitivanje, gdje su, kako on kaže, puštene na ulicu.

Pripadnici Hrvatskog vijeća obrane su 14. februara 1994. godine u selu Buhine Kuće pronašli tijela nekoliko vojnika i mještana koji su se od napada na selo vodili kao nestali. Najveći broj žrtava je ukopan na groblju Topola, na kojem je izgrađeno spomen-obilježje. Najmlađa žrtva imala je nepune dvije godine.

Načelnik Općine Vitez Boris Marjanović je kazao da ratni zločini nikada ne zastarijevaju i da su se dešavali na svim stranama.

“Ono što je trajna zadaća vlasti, a posebno dijela vlasti koji su zaduženi za upravo te poslove, jeste da pravda izađe na vidjelo, odnosno da bude dostižna, a ne nedostižna”, rekao je Marjanović.

Iz Državnog tužilaštva su za Detektor 2021. godine kazali da u Posebnom odjelu za ratne zločine postoji predmet za događaj koji se desio u selu Buhine Kuće, međutim optužnica do danas nije podignuta.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a