Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kalabuhov i Vulin u Banjaluci. Foto: Detektor

U četvrtak uvečer je u Banjaluci održan glavni događaj proslave 9. januara svečanim defileom na kojem je učestvovalo oko 3.000 osoba, odnosno 49 ešalona civilnog sektora i 23 ešalona Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

U defileu su učestvovali i predstavnici ruske motogrupe Noćni vukovi, čiji je član i predsjednik Ruske federacije Vladimir Putin i koja se nalazi na listi sankcija Evropske unije zbog učešća članova u aneksiji Krima. Na bini je bio i ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov.

Ovogodišnjem obilježavanju 9. januara ne prisustvuje predsjednik entiteta Milorad Dodik nakon što je nedavno operisan u Beogradu. U njegovo ime građanima se obratio ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan koji je spomenuo i suđenje Dodiku, te da će “po okončanju postupka biti poznato hoće li opstati Dejtonski sporazum i BiH i sve što je njime osnovano i definisano”.

„Nikada nemojmo izgubiti iz vida da su Republika Srpska i njen predsjednik Milorad Dodik na optuženičkoj klupi samo i isključivo zbog poštovanja Ustava i cjelokupnog Dejtonskog sporazuma! Proces protiv predsjednika Republike predstavlja završni čin organizovane dugogodišnje borbe protiv Republike Srpske i Dejtonskog sporazuma“, rekao je Karan.

On je dodao i da Republika Srpska “čuva dejtonsku ustavnu strukturu državne zajednice koja može opstati samo uz poštovanje i dosljedno primjenjivanje Dejtonskog sporazuma onakav kakav je potpisan”.

„Ukoliko se ne vratimo na slovo dejtonskog Ustava, dolazimo do trenutka kada trebamo proglasiti da je Dejtonski sporazum propao i da ga je srušila Clinton-Bidenova Amerika“, dodao je Karan.

Noćni vukovi na defileu 9. januara. Foto: Detektor

Prisutnima se obratio i Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske, koji je kazao da šalje poruku Sarajevu, da BiH nije garant Republike Srpske i Srbije, nego da je Srbija čuvar međunarodno priznatog Djetonskog sporazuma.

“Nije Republika Srpska dobijena hatišerifom sultana pa da je tumačite šta je volja padišahova. Niste vi ni veziri, ni begovi, ni age, da nam govorite šta da činimo, kako Bogu da se molimo i šta da slavimo. I nije ovo skup raje, nego skup slobodnih ljudi“, izjavio je Vulin u Banjaluci.

Nakon ove izjave on je pozvao na život u miru i dobroti.

„Čuvari smo Dejtonskog sporazuma. Čuvajte Srpsku, nema Dejtona bez Srpske, a nema ni Bosne bez Dejtona. Čuvajte Srpsku, kao što Srbija čuva Dejton“, kazao je Vullin.

On je napomenuo i da pojedinci “ruše srpske vrijednosti”, te zato traže da se na ulici sruši vlast u Srbiji i da se na ulici postavi vlast u Republici Srpskoj.

Ustavni sud BiH ranije je proglasio neustavnim 9. januar kao Dan Republike Srpske ali se on nastavio obilježavati.

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini pozvala je u četvrtak vlasti Republike Srpske da se pridržavaju odluka Ustavnog suda i osudila “veličanje ratnih zločinaca i sve izraze netrpeljivosti” za koje su naveli da postaju sastavni dio obilježavanja. Pozvali su da se ovi postupci istraže i krivično gone.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
    Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
    Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
    Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
    Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju