Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Vlasenica. Foto: BIRN BiH

U obrazloženju rješenja Suda je navedeno da se optužnica odbija zbog prezentovanja samo jednog dijela osnovne sumnje, bez komandne odgovornosti koja mu se stavljala na teret, a o čemu osumnjičeni prilikom ispitivanja 2022. nije bio upoznat, niti je ponovo ispitan prema uputama Suda. Dalje u rješenju stoji kako je osumnjičenom povrijeđeno pravo da mu se omogući izjašnjenje o svim činjenicama koje ga terete, a time i pravo na odbranu.

Tužilaštvo BiH je optužnicu protiv Dragoljuba Jevtića podiglo za zločin protiv čovječnosti, progon, ubistva, zatvaranje i druga nečovječna postupanja u Vlasenici 1992. i 1993. godine.

Nakon dostavljanja, Sud je zatražio od Tužilaštva uređenje optužnice i ukazao na nedostatke koji se ogledaju u saslušanju osumnjičenog. Tužilaštvu je data uputa da je potrebno urediti optužnicu na način da ponovo sasluša osumnjičenog na sve okolnosti koje mu se optužnicom stavljaju na teret, jer je u suprotnom ista manjkava.

“Sud je uputio Tužilaštvo da, ovisno od toga kako se opredijeli u optužnici (prije svega u pogledu oblika odgovornosti), treba povesti računa da se osumnjičenom Jevtiću prilikom ispitivanja prezentuju osnovi sumnje po osnovu komandne odgovornosti, koji mu prilikom ispitivanja nisu uopšte prezentovani”, navodi se u rješenju Suda u koje su novinari Detektora imali uvid.

Sud je ukazao da pojedine radnje nisu u dovoljnoj mjeri prezentovane osumnjičenom jer mu se na teret stavljalo zarobljavanje većeg broja civila, među kojima su bile i žene, dok mu je prilikom prezentovanja činjenica u istrazi 2022. rečeno da mu se na teret stavlja “planiranje i naređivanje” zarobljavanja isključivo djevojaka i žena bošnjačke nacionalnosti.

Prije isteka roka ostavljenog za uređenje optužnice, Tužilaštvo se Sudu obratilo s molbom za produženje roka za dodatnih 15 dana, navodeći da je dodatno vrijeme potrebno Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) za uručenje poziva osumnjičenom radi dopunskog ispitivanja, koju molbu je Sud uvažio.

U uređenoj optužnici je navedeno da Tužilaštvo nije moglo ispitati osumnjičenog u skladu s uputama Suda jer je isti napustio BiH.

“U izvještaju SIPA-e je navedeno da se osumnjičeni Jevtić ne nalazi na adresama prebivališta u Vlasenici, kao i da je evidentirano da je posljednji put prešao državnu granicu BiH dana 31. 3. 2023. godine, kada je napustio BiH”, navedeno je u rješenju.

Dalje se navodi da Jevtić ne boravi u BiH, a zbog nemogućnosti ponovnog ispitivanja i upoznavanja sa optužbama koje mu se stavljaju na teret, uređena optužnica kakva je dostavljena Sudu odbijena je.

U Sudu BiH u toku su postupci za zločine počinjene u Vlasenici u predmetu protiv Živojina Majstorovića, Radenka Dubočanina i Radosava Savića, te u drugom protiv Radenka Stanića, Miroslava Kraljevića i Gorana Garića.

Najčitanije
Saznajte više
Predmet o snajperskom djelovanju preuzelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo
Predmet o snajperskom djelovanju u naselju Nedžarići, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, potvrđeno je za Detektor.
Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.