Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Samir Nukić (plava jakna) ispred zgrade Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Mirsad Crnovršanin, Nukićev advokat, za Detektor je rekao kako je dobio drugostepenu presudu kojom su žalbe Tužilaštva BiH i Odbrane odbijene kao neosnovane i potvrđena je ranija odluka.

Detektor je ranije pisao kako je Nukiću u prvostepenom postupku izrečena kazna od tri mjeseca zatvora koja se neće izvršiti ukoliko u naredne tri godine ne učini novo krivično djelo.

Proglašen je krivim da je 14. jula prošle godine, za vrijeme obilježavanja stradanja osmoro djece hrvatske nacionalnosti u eksploziji granate 1993. na igralištu u Vitezu, na Facebooku upućivao psovke i izraze mržnje prema stradalima.

“Sud je našao dokazanim da je, s obzirom na sadržaj komentara i povod u kojem su bili napisani, imajući u vidu tragičnu prošlost u BiH… da su objavljeni komentari bili pogodni da izazovu nacionalnu mržnju između Hrvata i Bošnjaka kao konstitutivnih naroda”, kazala je tada u obrazloženju sutkinja Biljana Ćuković.

Državno tužilaštvo je u žalbi zatražilo veću kaznu Nukiću, dok je Odbrana predložila ukidanje presude i novo suđenje. Tužiteljica Biljana Golijanin je na žalbenoj sjednici rekla da je Tužilaštvo žalbu uložilo zbog odluke o krivičnopravnoj sankciji i navela kako smatra da kaznom treba da bude postignuta specijalna i generalna prevencija, dok se Odbrana žalila zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.