Lučić i ostali: Analiza komunikacije optuženih
Miloš Lučić s braniteljicom Ninom Karačić-Brković. Foto: BIRN BiH
Strahinja Krsmanović, istražilac Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), naveo je da je vršio analizu predmeta optuženog Lučića i Dalibora Šehovca, te s kolegama prisustvovao privremenom oduzimanju snimaka sa benzinske pumpe “Hifa Petrol”, na osnovu naredbe Suda BiH.
Svjedok je rekao da se na tabletu, koji je bio predmet analize, nalazi 12 fotografija uređaja na kojem je zalijepljena naljepnica Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice. Dodao je da je prilikom pretresa tablet pronađen kod optuženog Lučića, a za kojeg je on ranije prijavio da je ukraden.
Za analizirani mobitel Krsmanović je kazao da se u njemu nalaze tri podfoldera, te da je izdvojio 78 međusobnih poziva između optuženog Lučića i Šehovca.
Kazao je da mu je rečeno da obrati pažnju na poruke koje ukazuju na to da je optuženi Lučić možda govorio serviseru šta treba staviti u fakture, nakon čega je pročitao pojedine poruke u kojima se, između ostalog, navodi: “Trebao si pojačati ruke“, “Ej, Roka, evo me kod Dače, nešto radim na autu“, “Znaš li išta, kad bi uplata trebala leći?“, “Pa treba ove sedmice, sve smo potpisali“.
Odgovarajući na pitanja tužiteljice Elvire Stanojlović, svjedok je kazao da se u folderu koji se odnosi na optuženog Šehovca nalaze dva podfoldera, te da je u jednom njegova komunikacija s optuženim Lučićem, među kojima su poruke: “Druže, hoće li posebno pustiti fakturu za audija?“ te “Druže, hoćeš ti svratiti po ponude kad kreneš dolje?“.
Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je kazao da je izvukao sve podatke koji se odnose na automobile i fakture, te da mu nije rečeno da traži poruke koje se odnose samo na vozilo Ministarstva. Dodao je da nema saznanja da li su pomenuti automobili u porukama njegovi privatni ili službeni.
U odnosu na drugu poruku, svjedok je kazao da nije utvrđivao da li je riječ o službenom automobilu. Negirao je da je on imao bilo kakav pokazatelj da se radilo o fakturi za Ministarstvo.
Na upit Odbrane Šehovca, Krsmanović je negirao da je ijednu poruku mogao povezati s modelom vozila.
Optužnica tereti Lučića da je od maja 2020. do decembra 2022. odobravao sebi korištenje sredstava reprezentacije kako bi pribavio imovinsku korist, zloupotrebljavao službenu platnu bankovnu karticu za točenje goriva u različita vozila – koja nisu bila u vlasništvu Ministarstva, održavao vozila mimo odabranih i ovlaštenih servisa, te prisvojio elektronsku opremu Ministarstva za koju je lažno prijavio da je ukradena. Tereti se i za pronevjeru u službi.
Prema navodima optužnice – u kojoj su, uz Lučića i Šehovca kao vlasnika autoservisa, optuženi i Siniša Papaz kao vlasnik ugostiteljskog objekta, Mirko Ristović kao vlasnik autolakirnice – bivši ministar Lučić je postupao protivno odredbama koje definišu i regulišu trošenje i korištenje novčanih i materijalnih sredstava Ministarstva.
Mirsada Sijamić je posvjedočila da je zaposlena u Uredu za reviziju institucija BiH, a da je 2021. bila vođa tima za finansijsku reviziju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, koja se odnosila na 2020. godinu.
Nakon što ju je tužiteljica Stanojlović upitala o preporukama koje je Ured dao u odnosu na korištenje službenih vozila, svjedokinja je kazala da o njima ne može napamet govoriti, ali da se izvještaj može koristiti kao validan iskaz. Isto je rekla i za troškove reprezentacije za koje se u izvještaju navodi da u pojedinim slučajevima u dokumentima nije na adekvatan način potkrijepljeno da se radi o službenoj svrsi.
U unakrsnom ispitivanju, Sijamić je izjavila da se u izvještaju ne navodi da je riječ isključivo o putnim nalozima ministra, nego da se preporuke odnose na cijelo Ministarstvo.
Termin nastavka suđenja bit će naknadno poznat.