Analiza

BIRN BiH I Objašnjava: Kako Rusija inspiriše antirodne pokrete u BiH

BIRN BiH I Objašnjava: Kako Rusija inspiriše antirodne pokrete u BiH

20. Decembra 2024.13:33
20. Decembra 2024.13:33
Neke domaće organizacije sve se češće ugledaju na ruski način povećanja nataliteta kroz zabrane govora o porodicama bez djece ili izričitim stavovima o abortusu. Objašnjavamo kako to rade i s kakvim posljedicama za žene.

Ovoj izjavi prethodile su snažne antirodne poruke i kampanje u Rusiji, u kojoj je prošle godine donesen zakon kojim se ograničava pristup lijekovima za pobačaj, što je uticalo i na prodaju kontracepcije. Nedugo nakon toga, dvije ruske regije donijele su i zakone koji kažnjavaju ono što nazivaju prisiljavanjem žene na pobačaj.

Osim toga, Rusija je odnedavno zabranila javne kampanje o nemanju djece, što objašnjavaju težnjom za očuvanje demografije društva, ali i promocije programa predsjednika Vladimira Putina o porodičnim vrijednostima.

Detektor je u istraživanju otkrio da se neke domaće organizacije ugledaju na ruske i da žele primijeniti njihove metode očuvanja demografije u Bosni i Hercegovini. U širenju takvih ideja najčešće se koriste dezinformacijskim sadržajima o načinu kako abortus utiče na demografiju, ali i na zdravlje žena.

U Rusiji je sve počelo od djelimične zabrane abortusa, potom zabrane promicanja LGBT vrijednosti i prava, što je vidljivo i u Republici Srpskoj, gdje su se antirodne organizacije izborile za sprečavanje zakona o nasilju nad ženama, odnosno femicidu, jer su to smatrali uvođenjem rodnog identiteta. Njihova nastojanja su išla i dalje od toga, pa su vlasti nedavno iz Krivičnog zakonika Republike Srpske izbacile termin “rodni identitet”, čime se prava LGBT osoba značajno smanjuju.

Bijeljinska organizacija “Roditelji za prava djece” je početkom godine organizovala prikazivanje filma “Pravo na izbor” ruske režiserske Elene Piskareve, nakon čega su sa studentima razgovarali profesori i ginekolog.

Film govori o hirurgu koji je poslan u porodilište, gdje, prema opisu filma, pokušava “promijeniti posljedice abortusa na društvo”. Sam naziv filma govori o pravu izbora, ali se film fokusira na demografsko propadanje, za koje krive abortuse, iako ne postoje pouzdana istraživanja koja demografski pad države povezuje sa abortusom, a naročito ne da uzrok pada demografije društva vide u abortusu.

Ovo udruženje je tada saopćilo da su film prikazali jer, “prema demografskim podacima, Republika Srpska polako nestaje”, te da žele pružiti podršku mladim ljudima u očuvanju porodice.

“I ginekolog iz Bijeljine Darko Marković je rekao da je situacija u Republici Srpskoj identična kao u matici Srbiji i da je broj abortusa, kako se pretpostavlja, deset puta veći od zvaničnih 1.300. Znači 13.000 godišnje abortusa imamo. Ako nemamo odgovorne politike, neće biti ni Republike Srpske”, kazala je Nada Vranes Ponjević, članica udruženja, tokom jednog od gostovanja.

Ovo udruženje je nedavno, posredstvom advokatske kancelarije iz Srbije, tražilo da se utvrdi ustavnost termina “gender” u nazivu “Gender centar RS-a” jer smatraju da je neustavan, ali i da ima težnje ka rodnoj ideologiji kojoj se oni protive, jer narušava porodične vrijednosti.

Druga organizacija iz Banje Luke “Fondacija za život”, koja se predstavlja kao pronatalitetna organizacija, prema svom statutu se zalaže za smanjenje abortusa, zbog čega na svojoj zvaničnoj stranici objavljuju ruske dokumentarce i reklame s prevodom na srpski jezik u kojima se abortus prikazuje kao nepoželjan, pogrešan i problematičan.

U jednom od videa, koji su nazvali “viđenje duša abortirane djece”, prikazuje se ispovijest djevojke koja je navodno usnila abortiranu djecu s emotivnim i potresnim scenama koje mogu biti uznemirujuće, a video sadrži i dezinformacije i religijska shvatanja o dušama abortiranih fetusa, što je činjenično netačno i nedokazivo.

Na njihovoj stranici dostupno je desetak sličnih videa kojim se promiče ideja o negativnim posljedicama abortusa, zbog čega nastoje uticati na građane.

Ove i druge antirodne organizacije u svom radu značajno koriste i društvene mreže kako bi došle do većeg broja građana, naročito mladih osoba na čije odluke žele uticati. Za njih su društvene mreže toliko značajne da je jedna od organizacija formalno i nastala iz Facebook grupe.

    Azra Husarić Omerović