Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Udruženja porodica nestalih na prezentaciji regionalne baze. Foto: BIRN BiH

Baza podataka se može pretraživati po imenu, imenu oca, prezimenu i prijavljenom području nestanka. Korisnici mogu dostavljati povratne informacije o pojedinačnim slučajevima ili prijaviti nestalu osobu koja se još uvijek ne nalazi u Bazi podataka, objašnjavaju iz ICMP-a.

“Ova baza objedinjuje sve podatke svih zemalja, i ovo je prva baza ikada koja je urađena na nekom postkonfliktnom teritoriju, gdje su različite zemlje zajedno kreirale jednu bazu podataka koja je dostupna javnosti, porodicama nestalih i medijima. Podaci su javni, verificirani i transparentni. Porodice nestalih mogu mijenjati podatke i dati nove informacije koje imaju, a institucije sistemom notifikacije dobijaju podatke da su promijenjene, te ih nastavljaju verificirati“, rekao je Saša Kulukčija iz ICMP-a.

Prema podacima ove institucije, više od 40.000 osoba je nestalo tokom oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. Domaće institucije nadležne za rješavanje pitanja nestalih u BiH, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i na Kosovu uspostavile su vlastite evidencije nestalih. Ove evidencije su sačinjene na osnovu direktnih prijava srodnika ili su ih dokumentirale državne institucije ili međunarodne, odnosno nevladine organizacije, uključene u prikupljanje podataka.

Saliha Đuderija, predsjedavajuća Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH (INO BiH), rekla je da naša zemlja ima najveći broj nestalih u regionu i da zato imamo interes da vodimo proces traženja na regionalnom nivou.

“U Bazi podataka, kada govorimo o BiH, imamo 108 osoba za koje znamo, imamo indikativne podatke da su nestali na području republika bivše Jugoslavije. Najveći broj je nestao na području Srbije i Hrvatske, zatim Crne Gore, a imamo slučajeve nestalih na području Slovenije i Makedonije. Informacije se pojave naknadno“, kaže Đuderija i dodaje da imaju veći broj prijavljenih nestanaka s područja Srbije i Hrvatske.

Dodaje da je riječ o osobama koje su živjele ovdje, kao i pripadnicima vojnih formacija koji su poginuli za vrijeme rata.

Vlada Velike Britanije s lokalnim institucijama i ICMP-em već dugi niz godina radi na pronalaženju preostalih 11.000 nestalih u ovoj regiji, rekao je James Hamilton Harding, zamjenik britanskog ambasadora u BiH. Kaže da je rješavanje pitanja nestalih osoba pitanje ljudskih prava, kao i da porodice imaju pravo da znaju za sudbinu nestalih, čime bi društvo u cjelini našlo smiraj.

“Danas smo ovdje kako bismo predstavili i razgovarali o Bazi podataka nestalih osoba, a ovo je zaista pokazuje i primjer kako postkonfliktna društva se mogu ujediniti da rade zajedno. Moramo osigurati da pitanje nestalih osoba ostane prioritet ljudskih prava, a uspostavljanje istine o nestalim je ključno za razvoj mira i sigurnosti“, kazao je zamjenik britanskog ambasadora u BiH.

Prezentacija korištenja Baze s porodicama nestalih u BiH organizirana je povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.

Povezane vijesti
Saznajte više
Parlamentarna komisija traži sastanak s rukovodiocima agencija zbog Nenada Nešića
Članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Državnog parlamenta nisu zadovoljni objašnjenjem o sigurnosnim provjerama nad bivšim ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem, zbog čega će zatražiti sastanak s direktorima Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Lučić i ostali: Članica Vijeća nije mogla pristupiti suđenju
Suđenje bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, odgođeno je jer članica Vijeća nije mogla pristupiti.
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima