Subota, 11 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kantonalni sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Jasmin Ćerimagić osuđen je na četiri i po godine, a Senada Muharemović i Redžep Salić na po godinu zatvora.

Osim zatvorskih kazni, kako kažu u Tužilaštvu, zabranjeno im je vršenje poziva, aktivnosti ili funkcije u ustanovama za zaštitu osoba s duševnim smetnjama u trajanju od deset godina.

“Osuđeni su da su od 2009. do 2019. godine, dok su obnašali direktorske pozicije u Zavodu – propuštanjem dužnosti nadzora i stalnog praćenja tjelesnog i duševnog stanja štićenika od strane stručnog i medicinskog osoblja – očito nesavjesno postupili u vršenju dužnosti, uslijed čega je nastupila teža povreda prava štićenika Zavoda, među kojima djece i maloljetnika”, navedeno je u saopštenju Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.

Prvostepenom presudom sarajevskog Općinskog suda iz jula 2023., Ćerimagić, Muharemović i Salić su bili osuđeni na ukupno 13 i po godina zatvora zbog nesavjesnog rada u službi.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
Priča 12-godišnjaka o Srebrenici inspirisana tragedijom i bolom njegovih roditelja
“Danas u Potočarima stoji jedan nišan, manji od ostalih. Na njemu piše Fatima Muhić. Pod njim ne leži samo dijete, pod njim leži cijela jedna porodica koja je u njoj trebala nastaviti živjeti...“ - citat je iz priče o genocidu u Srebrenici koju je napisao 12-godišnji Ajnur Ibrahimović, učenik sedmog razreda Osnovne škole “Centar“ iz Tuzle.
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”
Novinarka Detektora Selma Melez dobitnica je novinarske nagrade "Nino Ćatić" za priču o pismima Nine Ćatića koja je slao svome bratu Nerminu.
Obilježavanje godišnjice zločina u Biljanima kod Ključa