Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Fotografija s probe predstave. FOTO: SARTR

Pozorišnom adaptacijom ilustrovane novele Aidana Hehira, želja je prikazati putovanje iz Sarajeva do Memorijala genocida u Srebrenici, kako rediteljica Lara Parmiani kaže, koje razbija sigurnosti “zapadnog posmatrača”. Cilj je ukazati na tragične događaje i nečujne glasove žrtava, kao i na osjećaj srama prema zapadnim odgovornostima u “stranim” sukobima.

“U vremenu kada je većina ljudi – posebno u Evropi – navikla pasivno gledati takve genocide na ekranu, postavljamo pitanje: Šta je potrebno da bi posmatrači počeli brinuti?”, rekla je Parmiani.

Predstavu izvodi internacionalni ansambl koji, između ostalih, čine glumice i glumci iz Iraka, Sudana, Armenije i BiH, koji nose iskustvo rata te ekonomski i socijalno uslovljenih migracija. Okupljanjem takvog tima cilj je da predstava izađe iz granica Balkana, kako navodi autorski tim, čineći Srebrenicu simbolom genocidnih poriva čovječanstva.

Trideset godina od genocida u Srebrenici i uspostave mira u BiH, navela je direktorica SARTR-a Maja Salkić, odlična je distanca da se o ovoj temi govori u internacionalnoj grupi. Salkić je ukazala na ljudsku nesvjesnost o historijskim činjenicama, kao i na nemogućnost poimanja razmjera svjetskih katastrofa kojima svjedočimo i trenutno.

“Kad smo razgovarale Lara i ja, bilo je žarište u Ukrajini. Poslije toga se pojavila Gaza i Palestina, tako da svjedoci smo, koliko god umjetnici pronose glas mira i želju da se takve stvari ne ponavljaju, ipak u svijetu i dalje postoje ratovi. Mi naš zadatak shvatamo ozbiljno i nadamo se da ćemo osvijestiti barem jednog čovjeka”, kazala je Salkić.

Probe se odvijaju u Londonu i Pragu, a bosanskohercegovačka premijera je planirana u julu naredne godine.

Kroz više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, utvrđeno je da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka.

 

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve