Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Vasvija Vidović. Foto: BIRN

Tužiteljica Bojana Jolović predala je 14 materijalnih dokaza koji obuhvataju zapisnike i naredbe u vezi sa pretresima i uviđajima, te službene zabilješke inspektora Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) i fotodokumentaciju.

Odbrana je prigovorila na zakonitost i relevantnost većine dokaza. Braniteljica Edina Rešidović kazala je da je pregled tašne optužene bio nezakonit, kao i naredba za pretres.

“Naredba za pretres je potpuno nezakonita. Nije u skladu sa sudijinom usmenom naredbom u pogledu vremena i predmeta pretresa”, kazala je Rešidović.

Tužiteljica je rekla da je svjedokinja na suđenju objasnila da se razlika u vremenu od tri minute u njenom i zapisniku sudije vjerovatno odnosi na početak i kraj razgovora.

Braniteljica je prigovorila da u zapisniku o lišenju slobode Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH, nisu konstatovane vrlo relevantne činjenice, da se pokušao riješiti telefona i da nije izvršen njegov pretres. Jolović je kazala da su inspektori u zapisnik unijeli ono što je predviđeno da se unese.

Odbrana je sporila i unošenje službenih zabilješki kao dokaza. U vezi sa nastavkom ispitivanja svjedokinje Maje Numanović, čiji je dolazak neizvjestan iz zdravstvenih razloga, Rešidović je kazala da se može smatrati da je unakrsno ispitivanje okončano, ističući važnost efikasnosti postupka.

Vidović je optužena da je u decembru prošle godine, postupajući u svojstvu branioca, u zgradi SIPA-e sakrila mobilni telefon Debevca, koji je bio uhapšen zbog zloupotrebe položaja.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. novembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu