Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Vasvija Vidović. Foto: BIRN BiH

Policijski službenik SIPA-e Alis Gabeljić je ispričao kako je 18. decembra 2023. vršio uviđaj i zapisnik zbog sumnje da je Ranko Debevec, tadašnji predsjednik Suda BiH, nakon lišenje slobode, u torbu braniteljice Vidović ubacio svoj mobilni telefon.

Gabeljić je posvjedočio da su ga kolege informisale da je Debevec doveden u SIPA-u te da je iskoristio svoje zakonsko pravo i pozvao braniteljicu Vidović, koja je prilikom ulaska prošla pregled na ulaznoj kapiji i kroz skener.

„Ona je pristupila u prostoriju i data im je mogućnost da obave razgovor. Primijetili su da je Ranko Debevec ubacio nešto u njenu torbu“, kazao je svjedok te dodao kako se čekalo da se torba skenira te da je on sva ova saznanja dobio od kolega.

Pojasnio je da je on izvršio pregled na rendgen aparatu te da je zadatak njega i njegovih kolega bio da fotografišu stanje jer je, nakon što su provukli torbu, utvrđeno da se u njoj nalazi nešto što ne bi trebalo, nakon čega je Vidović lišena slobode.

Gabeljić je ispričao da su na ekranu pronašli torbu koju je Vidović provukla kroz skener tokom ulaska, a u kojoj se nalazio mobilni telefon označen plavom bojom, dok je prilikom izlaska u torbi uočen uređaj koji je na skeneru bio označen zelenom bojom.

On je pojasnio da se u torbi prilikom ulaska nalazio telefon koji je na sebi imao krug i crticu, a koji je karakterističan za bežično punjenje na mobilnim telefonima marke Apple, dok se u torbi prilikom izlaska nalazio mobilni telefon koji se nije mogao vidjeti prilikom ulaska.

Vidović se tereti da je u zgradi SIPA sakrila mobilni telefon osumnjičenog Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Državnog suda.

Svjedok je braniteljici Edini Rešidović kazao da su prijemna kancelarija i skener prostorije u kojima se vrši obezbjeđenje prije ulaska u službene prostorije SIPA-e. On je potvrdio da prije uviđaja nije vidio pismenu zabilješku u vezi saznanja koja je dobio od kolega, ali da je prema pravilnicima moguće i usmeno obavijestiti kolege.

Dodao je kako je on istoga dana sačinio zapisnik nakon što je završen uviđaj te pojasnio kako je Vidović vidio jednom prije uviđaja, kada je prolazio pored kancelarije u kojoj se nalazila sa Debevcem. Pojasnio je da je nakon svoje službene radnje sačinio zapisnik te je potvrdio tvrdnju Odbrane, nakon što mu je predočena službena zabilješka, da je i prije uviđaja imao radnju koja se odnosila na optuženu Vidović, a po nalogu šefa odsjeka za organizovani kriminal.

Na dodatni upit Tužilaštva, svjedok je kazao da on nije bio dio tima koji je Vidović lišio slobode.

Danas je trebalo biti nastavljeno unakrsno ispitivanje istražiteljice Maje Numanović, ali ona iz zdravstvenih razloga nije pristupila suđenju.

Nastavak suđenja je 8. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Godina dana bez tužilačke odluke protiv osumnjičenog za boravak na stranim ratištima
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine duže od godinu dana nije donijelo tužilačku odluku u predmetu protiv Muhameda Hasića, osumnjičenog za terorizam.
Optuženi za terorizam negirao krivicu
Simbad Bajrektarević zvani Bambi se izjasnio da nije kriv po optužnici koja ga tereti za prijetnju terorističkim djelom.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima