Analiza

Kineska ambasada u BiH na mrežama uljepšava istinu o represiji nad Ujgurima

Kongres Ujgura u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Kineska ambasada u BiH na mrežama uljepšava istinu o represiji nad Ujgurima

29. Oktobra 2024.11:31
29. Oktobra 2024.11:31
Ambasada Narodne Republike Kine u Bosni i Hercegovini intenzivirala je online kampanju o ujgurskoj pokrajini Sinđan na društvenim mrežama prije i tokom Svjetskog kongresa Ujgura u Sarajevu, čemu su prethodili cyber napadi na članove zajednice, kao prijetnje hapšenjima i sabotažom.

Kampanja je uslijedila nakon najave Svjetskog ujgurskog kongresa koji se održao od 24. do 27. oktobra 2024. godine u Sarajevu, a prema navodima organizatora, članovi i delegati ove manjinske muslimanske zajednice zaprimili su fizičke, te prijetnje sabotažama i hapšenjima iz Ambasade Narodne Republike Kine u BiH.

Ambasada Kine u BiH nije komentarisala ove navode, ali su skup nazvali “antikineskim” miješanjem u unutrašnje stvari ove zemlje, o čemu je Detektor ranije pisao.

U Sinđanu, prema aktivističkim organizacijama za ljudska prava, živi oko 14 miliona Ujgura, a više miliona ih je prošlo kroz koncentracione logore i zatvore, a zatočenici su izloženi političkoj indoktrinaciji, razdvajanju porodica, kontroli rađanja i praktikovanja vjere, kao i odvođenju na prisilni rad.

Ambasada Kine pravila je ogromne pritiske na rukovodstvo hotela gdje se skup održavao, na domaće političke strukture da se kongres otkaže, nakon čega su upućene prijetnje i Isi Dolkunu, doskorašnjem predsjedniku Svjetskog kongresa Ujgura, pozivajući se na sporazum o izručenju između BiH i Narodne Republike Kine. Dolkun je jedan od članova i delegata koji je trpio najučestalije napade, a oni su se posebno intenzivirali nakon najave dolaska u Sarajevo na održavanje Osme Generalne skupštine i izbora novog rukovodstva.

Screenshot Facebook stranice Kineske ambasade u BiH. Foto: Screenshot

Trodnevni kongres je bio dobro obezbijeđen s brojnim sigurnosnim i policijskim snagama, a Dolkun kaže da je to nešto što nije neuobičajno za takve skupove, s obzirom na to da kineska vlada ne bira način kako sabotirati njihovo okupljanje.

“Ovaj put je kineska vlada koristila drugačiji diplomatski način, koristila je društvene mreže, znate, rekli su da će čak poslati nekoga da nam isključi struju u hotelu, iscenirati saobraćajne nesreće. To je trajalo nekoliko sedmica i pokušavali su da iskoriste svaku priliku da spriječe održavanje Generalne skupštine“, govori Dolkun za Detektor.

“Koriste umjetnu inteligenciju, pa čak i moj glas je također tako objavljen za zastrašivanje novog rukovodstva. Kineske tajne službe pozivaju članove porodice, neke delegate, kažu da ne dolaze ovdje. Kažu ako odeš u Sarajevo, bićeš uhapšen na granici“, dodaje on.

Zumretay Arkin i Isa Dolkun u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Ambasada Kine najčešće prenosi sadržaj sa stranica poput “This is Xinjiang – Ovo je Sinđan“  i “China Xinhua News“, koji se uglavnom bave temama pokrajine Sinđan te promovisanjem uspjeha i napretka kineske tehnologije.

China Global Television Network je internacionalni servis kineske državne televizije i najčešći kanal koji Ambasada u BiH koristi za širenje i promovisanje kineskih i antiujgurskih ideja. Posljednjih dana, odnosno prije i tokom održavanja ujgurskog kongresa, često su objavljivani videosadržaji o terorističkom napadu u Siđin regiji za koju su optuženi pripadnici ujgurskog naroda, što je poslužilo kao glavni alat za širenje antiujgurske kampanje.

“Istina iza najozbiljnijeg terorističkog napada u Xinjiangu koji se dogodio 2009. godine. Događaj koji nastavlja da baca senku na mnoge živote“, u opisu je dokumentarnog filma koji je objavljen na dan kada je Kongres završen.

Od sredine oktobra 2024. godine na stranici Kineske ambasade u BiH svaka Facebook objava bila je vezana za Sinđan pokrajinu.

“Naši osmijesi odražavaju toplinu i jedinstvo mnogih različitih etničkih grupa koje ovu prekrasnu zemlju nazivaju domom. Dom Ujgura, Hana, Kazaka, Tadžika i mnogih drugih etničkih grupa, Xinjiang je mozaik kultura, od kojih svaka dodaje svoju jedinstvenu ljepotu. Širimo radost i dobrotu danas i svaki dan, jer osmijeh ne poznaje granice“, navodi se u zvaničnoj objavi Ambasade Kine u BiH na Svjetski dan osmijeha.

Screenshot objave s Facebook profila Kineske ambasade u BiH. Foto: Screenshot

Kineska ambasada je zaprimila upit Detektora na komentar o prijetnjama Ujgurskom kongresu, ali odgovor nikada nije stigao.

Miao Dake, otpravnik poslova Ambasade, u razgovoru za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS) rekao je da Kongres koristi BiH da sprovodi “antikineske separatističke aktivnosti”, koja širi neistine u vezi s pokrajinom Xinjiang, u kojoj živi većinski ujgurski narod. Nekoliko dana ranije, Miao je tokom sastanka s članicom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, skup Ujgura u Sarajevu nazvao “antikineskim” i grubim miješanjem u unutrašnja pitanja Kine, navodi se u saopštenju Predsjedništva.

Cvijanović je, prema saopštenju, podržala suverenitet i teritorijalni integritet Kine te “ocijenila neprihvatljivim i štetnim bilo kakve aktivnosti kojima se dovodi u pitanje pravo Kine da suvereno odlučuje o svojim unutrašnjim stvarima”.

Glasnogovornica Svjetskog ujgurskog kongresa Zumretay Arkin kaže da je kineska vlada Ujgure okarakterisala kao kriminalce i da svuda imaju svoju produženu ruku, pa čak i u Sarajevu, gdje im je garantovana sigurnost nekoliko puta.

“Maloprije sam dobila prijetnju smrću putem e-pošte, gdje je anonimni pošiljalac upravo poslao fotografiju pištolja i različitog oružja koje mogu birati i ulaz u hotel ovdje – dakle fotografiju ulaza u hotel. Ovo je jasna prijetnja smrću i neke od naših kolega su bile meta ove prijetnje smrću“, rekla je Arkin za Detektor.

Na dan održavanja Kongresa, Ambasada Kine je podijelila link s reportažom RTRS-a u kojoj navodi da “oni koji prate dešavanja na dalekom istoku znaju da je dio ove zajednice koja broji na desetine miliona ljudi zapadnog regiona Sinđang, poprilično u sukobu s vlašću NR Kine, koja ih okrivljuje za terorizam, radikalni islam i nepoštivanje vlasti, dok oni tvrde da ih vlast ciljano ugnjetava samo jer su muslimani“, navodi se u reportaži.

Screenshot objave sa Facebook profila Kineske ambasade u BiH. Foto: Screenshot

Abduweli Ayup je ujgurski pisac, politički zatvorenik i politički azilant u Evropi koji je zbog represije, mučenja i fizičkog zlostavljanja u jednom od brojnih koncentracionih logora za Ujgure pobjegao iz Kine. Za Detektor je govorio kroz kakve je psihičke i fizičke torture prošao u 15 mjeseci, te da zbog njegovog aktivizma nije godinama u kontaktu sa svojom porodicom, koja i dalje živi u Sinđan pokrajini. Posljednje što je čuo je vijest o smrti rodice koja je zbog kontakta s njim odvedena u koncentracioni logor, gdje je i preminula.

“I ja sam tamo ispitivan, a to ispitivanje je teško zamislivo za ljude koji to nisu iskusili. U toj sobi postoji željezni kavez i unutar kaveza je stolica. Zovu je tigar stolica, to znači brutalna stolica za koju vežu ruke, vrat i stopala. Ja im nisam rekao što bi im se svidjelo, nisam odgovorio na pitanje kako su htjeli, zbog čega koriste električni štap dugačak 30 centimetara i kada dotaknu tijelo, počnete se tresti i povraćati. I tada je vaša koža izgorena“, opisuje Ayup za Detektor.

Većina ujgurskih azilanata nije u kontaktu s porodicama i prijateljima zbog straha od njihovog hapšenja i zatvaranja u logore. Niko od njih nema namjeru da se ikada vrati u svoje rodne krajeve jer se plaše ponovnog zatvaranja, mučenja i ubistava, a njih preko 200, koji su članovi Svjetskog kongresa Ujgura, svoju budućnost su pronašli širom svijeta – od Australije, preko Evrope do Kanade.

BiH je tokom 2021. godine u Ujedinjenim nacijama (UN) potpisala zajedničku izjavu kojom izražava zabrinutost zbog narušenih prava Ujgura. Tadašnji član Predsjedništva BiH Milorad Dodik kasnije je tražio povlačenje tog potpisa. Dok neke zemlje Evropske unije tretman Ujgura nazivaju genocidom i pružaju im utočište, BiH je u praksi kroz nekoliko slučajeva propustila da ih zaštiti.

Detektor je ranije pisao da je u posljednje četiri godine BiH s granice vratila najmanje deset Ujgura, dok su dvojica, među kojima je i bivši zatvorenik prisilnih kineskih kampova, nakon čekanja azilantskog statusa – napustili državu.

Nino Bilajac