Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Parlamentarna skupština Vijeća Evrope. Foto: EPA-EFE/ANTHONY ANEX

U rezoluciji, Skupština poziva vlasti BiH da usklade izborno zakonodavstvo s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osiguraju ravnopravnost i nediskriminaciju građana, da obezbijede pravilan rad Ustavnog suda BiH u skladu s mišljenjima Venecijanske komisije o načinu izbora sudija i određenim pitanjima koja se odnose na funkcionisanje tog suda.

Pozvane su vlasti i da usvoje novi zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), uzimajući u obzir preporuke sadržane u Privremenom naknadnom mišljenju Venecijanske komisije na ranija mišljenja o VSTV-u, kao i da intenziviraju borbu protiv korupcije, te poboljšaju pravni okvir za njenu prevenciju.

Također se pozivaju i na usvajanje zakona kojim se osigurava trajno finansiranje tri javna emitera i transparentnost vlasništva nad medijima.

Skupština je podsjetila na pristupnu opredijeljenost BiH za nastavak reformi u oblasti obrazovanja i ponovila svoj poziv vlastima da preduzmu sve potrebne korake kako bi eliminisali sve aspekte segregacije i diskriminacije u obrazovanju.

“Takva akcija bi trebala promovirati pravo na obrazovanje na maternjem jeziku i višejezično obrazovanje koje promovira UNESCO“, stoji u rezoluciji.

Skupština je ohrabrila uspostavljanje zajedničke jezgre nastavnog plana i programa iz Historije koji omogućava svima da shvate različitost gledišta, te zabranila veličanje u školskim programima pojedinaca osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

Političke stranke i medijske kuće su pozvane da se pozabave govorom mržnje, posebno u kontekstu izbornih kampanja, u skladu s preporukama Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI).

“Skupština, iako pozdravlja pozitivne pomake u brojnim oblastima, ostaje zabrinuta zbog nedostatka ili nedovoljnog napretka u nekim oblastima ključnim za funkcionisanje demokratskih institucija. Stoga, odlučuje da nastavi sa svojim praćenjem poštovanja obaveza i obaveza od strane BiH“, navodi se.

Prema rezoluciji, Skupština je čestitala vlastima BiH na usvajanju Zakona o sprečavanju sukoba interesa, izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u, Zakonu o sprečavanju pranja novca i suzbijanju finansiranja terorizma, kao i Zakonu kojim se ombudsman za ljudska prava određuje kao nacionalni preventivni mehanizam protiv torture i zlostavljanja, dok su pozdravljenje izmjene izbornog zakonodavstva.

“Međutim, Skupština je zabrinuta što je ove promjene morao donijeti visoki predstavnik i da ih vlasti BiH nisu mogle usvojiti, uprkos visokom nivou saglasnosti političkih stranaka o suštini ovih reformi“, navodi se.

Izražena je zabrinutost zbog namjernog propusta vlasti Republike Srpske da provedu konačne i obavezujuće odluke Ustavnog suda BiH, kao i činjenicom da ovaj sud ne može funkcionisati punim kapacitetom, što otežava efikasnost i kredibilitet pravosudnog sistema.

“Namjerno ometanje funkcionisanja Ustavnog suda podriva sva tri osnovna principa Vijeća Evrope – demokratiju, ljudska prava i vladavinu prava. Skupština stoga poziva nadležne organe da predlože sve sudije Ustavnog suda BiH“, stoji u rezoluciji.

 

Skupština se pozvala i na Rezoluciju UN-a o genocidu u Srebrenici i ponovila da je krivična odgovornost prema međunarodnom pravu za zločin genocida individualizovna i da se ne može pripisati nijednoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi, ili zajednici u cjelini, i pridružila se pozivu državama da “čuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, također u znak sjećanja, s ciljem sprečavanja poricanja i iskrivljavanja, te pojave genocida u budućnosti“.

Rezolucija je usvojena s 50 glasova za, pet protiv, dok niko nije bio suzdržan.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem