Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Državni sud. Foto: BIRN BiH

Odbrana optuženog, čije ime ne objavljujemo jer je zaštićeni svjedok u drugom postupku, izjavila je žalbu na prvostepenu presudu iz juna ove godine kojom je proglašen krivim zbog lažnog svjedočenja protiv Mehmeda Aleševića, ranije osuđenog na pet godina zatvora za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području Bužima. Žalba je izjavljena zbog odluke o sankciji, te je predloženo Apelacionom vijeću da presudu preinači i izrekne mu blažu kaznu, odnosno da donese uslovnu osudu.

Advokat Husein Huzejrović je naveo da ostaje kod svih žalbenih navoda, te da smatra da je izrečena kazna od godinu dana prestroga. Osvrnuo se i na olakšavajuće okolnosti.

Pojasnio je da optuženi nije prisustvovao današnjem ročištu jer ne posjeduje automobil, a ni finansijska sredstva pomoću kojih bi se prebacio do Bihaća, odakle je mogao putovati do Suda BiH sa svojim braniocem.

“Da je došao, on bi svojom pojavom otklonio mnoge dileme u pogledu njegove krivnje”, rekao je Huzejrović i dodao da je optuženi priznao ovo krivično djelo “iz uvjerenja u pravdu kao univerzalnu vrijednost”, kao i da je tražio oprost od porodice.

Odbrana je kazala kako optuženi smatra da je doživio određenu odmazdu “zbog učinjene greške”, te da ovo za njega znači neizvjesnost u pogledu njegovog života, prijetnji s kojima se nosi, kao i finansijske situacije.

Tužilaštvo smatra da je žalba Odbrane neosnovana, kao i navodi tokom ročišta, te je predložilo da Sud potvrdi prvostepenu presudu.

Apelaciono vijeće će odluku o žalbi donijeti u zakonskom roku.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.