Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Kantonalni i Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Fazlagić-Pašić se izjasnila da nije kriva, potvrdila je za Detektor njena braniteljica Belma Balijagić-Džuho, ali su na snazi ostale mjere napuštanja Kantona Sarajevo i državne granice.

Bivša sutkinja i njena advokatica zatražile su ublaživanje mjera zabrane, ali se Kantonalno tužilaštvo usprotivilo tome jer je prije nekoliko dana putovala u Hrvatsku, te zatražilo da joj se, osim hrvatske putovnice, oduzme i hrvatska lična karta jer je predala samo bosanskohercegovačku.

“Ja sam pasoš deponovala, a po rješenju nije ni trebala osobnu iskaznicu deponovati”, rekla je za Detektor braniteljica Balijagić-Džuho.

Sutkinja sarajevskog Kantonalnog suda Adisa Zahiragić ranije je rekla da se Fazlagić-Pašić lično e-mailom obratila Sudu i navela da je bolesna, da ima koronu, te zamolila da se ročište odgodi, nakon što se nije pojavila u Sudu 14. augusta. Prije toga je sutkinja Zahiragić navela da je optužena tražila da joj se ukine pritvor i odredi jemstvo, te je zahtjev prihvaćen.

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je prije nekoliko godina podiglo optužnicu protiv Fazlagić-Pašić za zloupotrebu položaja ili ovlasti, pranje novca, krivotvorenje isprave i prevare. Prema navodima optužnice, Fazlagić-Pašić se tereti da je od 2009. do 2016. godine bila članica organizovane kriminalne grupe na čelu koje je bio optuženi Alija Delimustafić, a čiji članovi su optuženi za nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela.

Delimustafiću i ostalima je prije nekoliko mjeseci počelo suđenje, a tokom čitanja optužnice, koje je trajalo više ročišta, Tužilaštvo je navodilo, između ostalog, da je Fazlagić-Pašić u svojstvu sutkinje Općinskog suda u Sarajevu poduzimala radnje s ciljem sticanja prava vlasništva nad nekretninama.

Početak suđenja bivšoj sutkinji Fazlagić-Pašić još nije zakazan.

Povezane vijesti
Saznajte više
Parlamentarna komisija traži sastanak s rukovodiocima agencija zbog Nenada Nešića
Članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Državnog parlamenta nisu zadovoljni objašnjenjem o sigurnosnim provjerama nad bivšim ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem, zbog čega će zatražiti sastanak s direktorima Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Lučić i ostali: Članica Vijeća nije mogla pristupiti suđenju
Suđenje bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, odgođeno je jer članica Vijeća nije mogla pristupiti.
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima