Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Ilustracija. Foto: Mediacentar

Unatoč velikom broju sudskih presuda i javno dostupnih sudski utvrđenih činjenica, i dalje svjedočimo kampanjama negiranja i relativiziranja genocida i ratnih zločina, te veličanju ratnih zločinaca. Izjave kojima se negira genocid i veličaju ratni zločini, vrijeđaju žrtve i njihove porodice često se prenose senzacionalistički, bez konteksta i kritičkog uklona, a u komentarima se daje prostor za ismijavanja, uvrede, relativiziranja i negiranja ratnih zločina.

Pred obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici pozivamo kolege i kolegice da prepoznaju ovakve pojave i reaguju po profesionalnoj i etičkoj dužnosti na način da koriste sudski utvrđene činjenice i uvijek navode kontekst. Redakcije pozivamo da se odmaknu od senzacionalizma, a ukoliko odluče da prenesu izjave, ili se u programu uživo nađu u situaciji da ne moge izbjeći prenošenje izjava kojima se negira genocid, preporučujemo da naprave kritički uklon jasnim navođenjem sudski utvrđenih činjenica i konteksta o presudama u obraćanju publici, što je i praksa značajnih medijskih redakcija iz Evrope i svijeta.

Medijske redakcije se mole da u danima obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici obezbijede učestaliji monitoring komentara na svojim društvenim mrežama i unaprijede svoje mehanizme moderacije komentara. Preporučujemo redakcijama da donesu precizne smjernice za moderiranje sadržaja i o njima obavijeste korisnike kako bi se spriječilo širenje uvreda, ismijavanja, negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

U svrhu etičnog i profesionalnog medijskog izvještavanja objavljujemo set rečenica koje sadrže sudski utvrđene činjenice koje možete koristiti za izvještavanje o genocidu u Srebrenici. Sudski utvrđene činjenice pripremljene za tekstove o Srebrenici i podatke o presudama možete pronaći na ovim linkovima: činjenice i presude.

Preporučujemo da:

  • U slučajevima negiranja i relatiziviranja genocida, mediji trebaju imati kritički uklon i uvijek navoditi sudski utvrđene činjenice.
  • Urednici i urednice moraju izbjegavati senzacionalističke naslove kojima se negiraju ratni zločini i veličaju ratni zločinci.
  • Redakcije bi trebalo da pronađu efikasne mehanizme moderiranja komentara na portalima i mrežama kako bi izbjegli širenje kampanja relativizacije ratnih zločina i vrijeđanje žrtava.

Medijski radnici i radnice se mogu pridružiti zajedničkom saopštenju upisivanjem imena i prezimena, zvanja ili naziva redakcije na ovom linku: https://forms.gle/WXStZum1G6XJW7Sw9

Potpisnici:

BIRN BiH – Detektor

Mediacentar Sarajevo

Albina Vicković, RTV Slon Tuzla

Dinko Dundić, Fokus.ba

Azira Hrustemović, IP BHT1

Nejla Okan, Radio Sarajevo

Eneida Alibegović, RTV Bugojno

Matea Jerković, Oslobođenje

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu