Četvrtak, 9 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Iz Općinskog suda u Sarajevu su potvrdili da se Kocić početkom marta izjasnio krivim za djelo iz optužnice.

Prema optužnici, Kocić je 11. jula 2023. u ulici Nikole Šopa, s ciljem i svjestan da svojim ponašanjem izaziva narodnosnu i vjersku mržnju i netrpeljivost, i znajući da se navedenog dana vrši ukop posmrtnih ostataka žrtava genocida, na javnom mjestu uzvikivao te psovao Srebrenicu i vrijeđao na nacionalnoj osnovi.

On se tereti da je pjevao pjesme koje veličaju Arkana i njegove “Tigrove” te vrijeđao žrtve genocida u Srebrenici, pokazujući rukama prema građanima koji su se nalazili na prozorima stambene zgrade.

Prema Krivičnom zakonu Federacije, za ovo djelo propisana je kazna od tri mjeseca do tri godine zatvora.

Najčitanije
Saznajte više
Otvorena BIRN-ova izložba “Uloga medija u raspadu Jugoslavije”
Fotografije, novinski isječci i bilješke novinara dokumentovane u izložbi Regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN Hub) otvorenoj u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine dokaz su uloge pojedinih medija u propagandi i podjeli društva u bivšoj Jugoslaviji.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku
Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi, počelo je suđenje suspendovanom predsjedniku Državnog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću i uposleniku Suda Milisavu Pijuku, koji se terete za više krivičnih djela.
Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH