Subota, 26 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mile Ujić (desno) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Branilac Dejan Bogdanović je podsjetio da je Ujić bio optužen za zločin protiv čovječnosti počinjen u okviru širokog i sistematičnog napada, a nakon toga za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

“Da li je optužen za komandnu, da li za individualnu odgovornost? Kako je vrijeme proticalo, Tužilaštvo je svoje svjedoke upravljalo da mu se sudi za komandnu odgovornost“, rekao je Bogdanović i podsjetio da je u dva navrata tražio izuzeće tužioca Dževada Muratbegovića.

Bogdanović je naveo da ne postoji nijedan materijalni dokaz da je Ujić bio zamjenik komandanta Rogatičke brigade.

“Tužilaštvo nije izvelo nijedan materijalni dokaz iz kojeg bi se mogle izvući indicije kada je ubijeno sedam muškaraca, gdje su ubijeni, ko ih je ubio. Jedine okolnosti koje je Tužilaštvo dokazivalo jeste njihova ekshumacija 1998. godine“, rekao je Bogdanović.

On je naveo da je Tužilaštvo donijelo dvije naredbe o nesprovođenju istrage protiv Dobre Cerovića i Radivoja Sorka, ali ih nikada nije dostavilo Sudskom vijeću i Odbrani. Objasnio je da je Sorak bio komandir prvog voda, a Cerović komandir čete, te da su rekli da su učestvovali u napadu na Kozadre. Ime Ujića, prema riječima branioca, izdvojeno je 2016. godine iz istrage koja se vodila i protiv Sorka i Cerovića, a optužnica je podignuta 2019. godine, nakon koje su njih dvojica postali ključni svjedoci Tužilaštva.

Bogdanović je rekao da je Ujić bio angažovan u odsjeku Ministarstva odbrane, te kao civil nije ni mogao komandovati vojnim formacijama.

“Nijednim dokumentom Tužilaštvo nije dokazalo da je Ujić bio načelnik štaba, to jeste de facto zamjenik komandanta brigade, te da je na osnovu toga znao šta se dešavalo u Rogatici. Iz tužilačkih dokaza koji su zakoniti, relevantni i autentični, ne proizilazi da je Ujić de facto bio komandir Gučevske čete. Ne postoje subjektivni i objektivni dokazi da je započet pješadijski i artiljerijski napad na Kozadre“, rekao je Bogdanović u obraćanju Sudskom vijeću.

Ujić je optužen da je 2. augusta 1992. godine komandovao grupom od 50 pripadnika Gučevske čete u napadu na selo Kozadre. Na teret su mu stavljena ubistva, ranjavanja, prisilno preseljenje, zatvaranja i druga djela nad licima bošnjačke nacionalnosti.

Presuda će biti izrečena 25. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević i ostali: Drašković ponovo nije pristupio izjašnjenju o krivnji
Miodrag Drašković, optuženi za zločine počinjene na području Zvornika, ponovo se nije pojavio na izjašnjenju o krivnji u Državnom sudu.
Luka Babić (u sredini) sa braniocem Krešimirom Zubakom (desno). Foto: Detektor
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Luki Babiću, Alojzu Vrbiću, Marinku Martiću, Franji Joziću, Viktoru Markanoviću i Ivi Mrkonjiću za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u improvizovanim zatvorima na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine.
Ivanović: Odvođenje na razgovore kod optuženog
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Muratović i ostali: Čuo da su zarobljenici preminuli