Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN

Svjedočeći videokonferencijskom vezom iz Suda Bosne i Hercegovine, Begija Telalović je ispričala kako je 20. maja 1992. iz Vlasenice s djecom i svekrvom otišla u Tuzlu.

Izjavila je kako je nakon nekoliko dana čula da je njen muž Sead priveden u zatvor u Vlasenici, koji se nalazio iza Suda, gdje je proveo deset dana. Rekla je kako je njegova daidžinica njemu te svekru i djeveru nosila hranu u zatvor, a gdje ih nije zatekla 2. juna. Tom prilikom su joj stražari kazali da su oni odvedeni.

Svjedokinja je navela kako je iz priča saznala da je autobus tada odvezao oko 37 muškaraca te da su strijeljani u Mračnom dolu, a “u kojem ubistvu je učestvovala i jedna žena”.

Telalović je rekla kako su posmrtni ostaci njenog muža pronađeni 2000. u grobnici u Mračnom dolu, a da je pola godine kasnije pozvana na identifikaciju u Univerzitetski klinički centar u Tuzli, kada ga je prepoznala prema odjeći, trenerci i cipelama. Dodala je kako je sahranjen u Vlasenici 28. aprila 2001. godine.

Telalović je svjedočila na suđenju Višnji Aćimović, bivšoj pripadnici Vojske Republike Srpske optuženoj da je učestvovala u strijeljanju 37 muškaraca bošnjačke nacionalnosti dovezenih autobusom iz zatvora koji se nalazio iza zgrade Suda u Vlasenici.

Predmet protiv nje je Srbiji prebačen iz BiH na osnovu Protokola o saradnji u vezi s procesuiranjem ratnih zločina, koji su ove dvije države potpisale.

Nakon svjedočenja, prekinuta je videokonferencijska veza između Suda BiH i Višeg suda u Beogradu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao