Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Ranko Debevec. Foto: BIRN BiH

Iz Tužilaštva BiH navode da su “došli do novih dokaza i saznanja i proširili istragu protiv navedenih osumnjičenih na više različitih događaja“, te su zbog toga predložili Sudu produženje pritvora za još 30 dana.

Iz Suda BiH su za Detektor naveli da se osumnjičeni Debevec i Mehmedagić nalaze u pritvoru po rješenju ovog Suda od 16. januara, kada je pritvor produžen za mjesec dana, odnosno do 16. februara 2024. godine.

Ročište za iznošenje prijedloga Tužilaštva BiH još nije zakazano.

Tužilaštvo je na ranijem ročištu zatražilo da se za dva mjeseca produži pritvor Debevcu i Mehmedagiću zbog bojazni da bi mogli nastaviti uništavati dokaze i uticati na svjedoke, dok su Odbrane predložile da se umjesto pritvora odrede mjere zabrane.

Obrazlažući prethodni zahtjev za produženje mjere pritvora, iz Tužilaštva BiH su naveli da su istragom došli do saznanja o još blizu 60 naloga za provođenje posebnih mjera, koji su uništeni.

Debevec i Mehmedagić osumnjičeni su za zloupotrebu položaja i krivotvorenje službene isprave, a uhapšeni su 19. decembra.

Tokom konferencije za medije koja je održana dan nakon hapšenja, glavni državni tužilac Milanko Kajganić je rekao da su Debevec i Mehmedagić uhapšeni zbog zloupotrebe položaja jer su nezakonito prisluškivali državne sudije i službenike Tužilaštva BiH koji su 2020. godine radili istrage na nekoliko predmeta.

Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH privremeno je Debevca udaljila od vršenja dužnosti predsjednika Suda, na zahtjev Ureda disciplinskog tužioca.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bosanskohercegovačkih političara, koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije,  te dao instrukcije pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz Republike Srpske.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu