Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Božo Mihajlović ispred zgrade Općinskog suda u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Azra Bulić je ispričala da je kao stručna saradnica prebačena kod tužioca Mirze Hukeljića, kojem je 2017. presigniran predmet od Mihajlovića, kao i da je stigao upit od Službe za poslove sa strancima u vezi s predmetom, na koji je potom odgovoreno da je došlo do obustave istrage.

Rekla je da je Olena Ćosić, koja je bila osumnjičena u tom predmetu, pitala kada će joj se vratiti privremeno oduzeti predmeti. Pojasnila je kako su imali informacije da je policija iz Brčkog poslala Tužilaštvu 47 vreća, koje su predate u Sud.

Kako je navela Bulić, Tužilaštvo je tražilo da se dostave vreće, što je i učinjeno, ali i da im je rečeno da je jedna od vreća ranije dostavljena u Tužilaštvo po naredbi postupajućeg tužioca, za kojeg je navela da misli kako je bio Mihajlović.

“Mislim da smo zaprimili 46 vreća. Neke su djelovale kao da su otvorene”, rekla je Bulić i dodala da neke možda i nisu bile otvorene, ali da su djelovale jako stare.

Kazala je da je Ćosić pristupila otvaranju predmeta i da se sve podudaralo dok nisu došli do novca.

“Ona je rekla da joj je oduzet i novac, a mi ga nismo našli u vrećama”, kazala je Bulić i navela da su te prilike sačinili zapisnik i pobrojali koliko novca i u kojim apoenima nedostaje.

Dodala je da se “po potvrdi” ustanovilo da je taj novac mogao jedino biti u vreći koja je nedostajala. Kasnije su, kako je rekla, samo dio novca i mobilni telefon pronađeni u drugom predmetu.

Tužilaštvo je Bulić predočilo zapisnik o otvaranju i pregledanju privremeno oduzetih predmeta i dokumentacije od 21. februara 2018, službenu zabilješku na kojoj se nalazio popisani novac koji je nedostajao i mobilni telefon, kao i potvrdu o vraćanju privremeno oduzetih predmeta sa istim datumom za koje je svjedokinja davala kratka objašnjenja.

Mihajlović je optužen da je propustio vršiti nadzor nad radom i postupanjem svoje daktilografkinje, koja je prisvojila privremeno oduzeti novac iz više predmeta u iznosu od preko 100.000 maraka.

U unakrsnom ispitivanju Bulić je potvrdila da ne zna kako su se novac i mobitel našli u drugom predmetu, kao i da nema traga o vreći koja je nestala.

Također je kazala da, dok je predmet bio na postupanju kod Hukeljića, ona od Mihajlovića nije dobila neke naredbe, niti je čula da su njih dvojica razgovarali.

Na pitanje advokata Vlade Adamovića koliko puta su tužioci potpisivali nešto jedni za druge, Bulić je odgovorila da je to bilo često.

Suđenje će se nastaviti 14. februara.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović