Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ramiz Salkić. Foto: BIRN BiH

Krivična prijava se, kako je rečeno, podnosi protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, kao nekoga ko je rukovodio odborom, zatim članova odbora za provođenje Dana Republike Srpske i drugih neidentifikovanih osoba.

Prema Salkićevim riječima, Državno tužilaštvo duže vrijeme ignoriše činjenicu da vlasti entiteta predvođene Dodikom ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i direktno se suprotstavljaju tim odlukama obilježavajući Dan Republike Srpske.

“Milorad Dodik, kao izabrani predsjedink entiteta Republika Srpska, u saradnji s drugim neidentifikovanim licima u periodu prije 9. januara 2024. godine javno je istupao, preduzimao niz mjera i radnji, pripremao proslavu neustavnog dana i za organizaciju ove proslave koristio svoj službeni položaj”, napominje Salkić.

Dodaje da očekuje da Tužilaštvo BiH utvrdi koja su sve lica učestvovala u organizaciji Dana Republike Srpske, te podsjetio da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće.

“S obzirom da se protiv Milorada Dodika već vodi krivični postupak pred Sudom BiH, po optužnici Tužilaštva BiH zbog krivičnog djela neizvršavanja odluka visokog predstavnika, smatram da su se stekli uslovi da se osumnjičenom Miloradu Dodiku treba odrediti pritvor i spriječiti ga u vršenju novih krivičnih djela”, kaže Salkić.

Smatra da bi se određivanjem te mjere obezbijedio nesmetan tok krivičnog postupka.

Ustavni sud je u novembru 2015. proglasio proslavu na datum 9. januara neustavnom, jer je diskriminatorna u odnosu na nesrbe u tom entitetu, ali je Dan Republike Srpske obilježen svake godine.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
    Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
    Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
    Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.