Petak, 10 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Kako je saopćeno iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva, Kocić se tereti da je počinio krivično djelo “izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti”.

Prema optužnici, Kocić je 11. jula 2023. godine, na javnom mjestu, u ulici Nikole Šopa u Sarajevu, “pjevao pjesme koje veličaju ratne zločince te vrijeđao genocid u Srebrenici”.

Postupajuća tužiteljica je u optužnici predložila za glavni pretres saslušanje tri svjedoka, jednog vještaka i izvođenje oko deset materijalnih dokaza.

Prema Krivičnom zakonu Federacije, za ovo krivično djelo propisana je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine.

 

Najčitanije
Saznajte više
Otvorena BIRN-ova izložba “Uloga medija u raspadu Jugoslavije”
Fotografije, novinski isječci i bilješke novinara dokumentovane u izložbi Regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN Hub) otvorenoj u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine dokaz su uloge pojedinih medija u propagandi i podjeli društva u bivšoj Jugoslaviji.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku
Čitanjem optužnice i izlaganjem uvodne riječi, počelo je suđenje suspendovanom predsjedniku Državnog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću i uposleniku Suda Milisavu Pijuku, koji se terete za više krivičnih djela.
Oslobođeni za zločine u Zaklopači traži naknadu od BiH