Srijeda, 16 jula 2025.

Lažni facebook profili, montaže uz pomoć umjetne inteligencije i nedozvoljeno korištenje fotografija poznatih osoba za promocije proizvoda. To su prevare čije žrtve su bili sagovornici novog izdanja Detektor magazina. Zbog ovakvih prevara može doći do ugrožavanja zdravlja građana. I čini se da ih je sve više. Ali zakon u BiH ne štiti građane dok neki zbog zloupotrebe podataka na internetu gube porodicu, posao i ugled.

Kardiolog iz Tuzle je slučaj prijavio institucijama jer je strahovao za zdravlje građana, za što do danas niko nije kažnjen. Slično iskustvo sa prijavom imao je i Sead Agić, kome je nepoznata osoba napravila desetine lažnih facebook profila, zbog čega danas posljedice osjećaju on, njegova kolegica i njihove porodice.

Stručnjaci sa kojima smo razgovarali objašnjavaju da zakon u BiH štiti samo službena i vojna lica od lažnog predstavljanja. Ostali građani ostaju nezaštićeni! Ovaj pravni nedostatak stručnjaci opravdavaju brzim tehnološkim napretkom. U isto vrijeme pozivaju da se internet zloupotrebe bolje definišu u zakonima.

Saznajte više
Intervju – Francesca Albanese: Svi samo gledaju kako se u Gazi ponavlja ‘nikad više’ iz Srebrenice
Kako je moguće da se u Gazi ponavlja ono za što se nakon Srebrenice govorilo “nikad više” i da svi samo gledaju, kaže u intervjuu za Detektor specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) za stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama Palestine, Francesca Albanese, samo nekoliko dana nakon što su je SAD stavile na listu sankcija zbog njenih oštrih izjava o zločinima izraelske vojske nad Palestincima. Albanese je održala govor u Sarajevu, gdje se prisjetila svojih prvih susreta s informacijama o genocidu u Srebrenici.
Detektor TV: Zbrajajući prijetnje i uvrede na Dan slobode medija