Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Đuro Matuzović. Foto: BIRN BiH

Ivica Matanović kazao je da je živio u Bosanskom Brodu, gdje su se u početku samoorganizovali, a kasnije formirali 101. brigadu. Rekao je da je Bosanski Brod napadnut 3. marta.

Kazao je da je 101. brigada bila pod patronatom Kriznog štaba i operativne grupe Hrvatske vojske na čelu sa generalom Vinkom Štefanekom.

“Zapovjedno mjesto u Koraću organizirano je od Hrvatske vojske”, naveo je svjedok.

Dodao je da su tu bili do pada Bosanskog Broda 6. oktobra 1992. te da prelaze u Slavonski Brod, a potom dio njih odlazi u Orašje. Prema njegovim riječima, u to vrijeme je bilo u toku formiranje operativne grupe i javio se generalu Matuzoviću, koji ga je uputio načelniku Štaba Iliji Vincetiću. Svjedok je kazao da mu je Vincetić bio neposredni pretpostavljeni, a da je tu bilo i istureno zapovjedno mjesto (IZM) koje je bilo formirano od Štefaneka.

“To je bila linija koja je zapovijedala svima nama… usmena naređenja”, rekao je Matanović.

Na pitanja tužioca Milanka Kajganića, svjedok je kazao da je Hrvatsko vijeće obrane (HVO) na tom području odgovaralo zapovjedništvu Slavonskog bojišta i generalu Štefaneku.

Potvrdio je da je imao saznanja da su na području Bosanskog Broda bili zatvoreni srpski civili, ali nije prihvatio sugestiju tužioca da su njih poveli u Slavonski Brod, a kasnije i u Orašje.

“Oni su razmijenjeni ili pušteni prije nego što je Brod pao”, izjavio je Matanović.

Naveo je da je Matuzović bio postavljen na čelo operativne grupe koja je bila formirana, ali da je “zapovijedao taj IZM”. Rekao je da je Matuzović potpisao akt o njegovom postavljenju.

Branilac Vlado Adamović kazao je da misli da je svjedok napravio lapsus kada je spominjao operativnu grupu, jer se radilo o operativnoj zoni.

Đuro Matuzović je optužen sa Markom Dominkovićem, Ivom i Tadom Oršolićem, Josom Nedićem, Markom Blažanovićem, Matom i Antom Živkovićem, Stjepom Đurićem i Mirkom Jurićem za progon srpskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim radnjama počinjenim u Orašju.

Svjedok Mato Bilonjić prisjetio se početaka sukoba u Derventi i kako su se počeli organizovati dok nije formirana 103. brigada, čiji je komandant postao u junu 1992. godine. Rekao je da im je nadređen bio IZM u Slavonskom Brodu.

Bilonjić je kazao da je u oktobru ranjen i da su u međuvremenu srpske snage zauzele Derventu, a da mu je po povratku s liječenja rečeno da se javi generalu Matuzoviću u Orašje.

“Dogovorio sam s Matuzovićem da izvučem svoju brigadu… Dobio sam zapovijed da osnujem 4. gardijsku brigadu ‘Sinovi Posavine’”, rekao je svjedok.

Prema njegovim riječima, Matuzović je odgovarao IZM-u, koji je od Hrvatske vojske bio smješten na Ugljari. Dodao je da je Hrvatska vojska morala imati kontrolu nad tim područjem, jer je bilo informacija o nastojanjima Jugoslovenske narodne armije da probije koridor.

Bilonjić je govorio i o organizovanju Vojne policije, navodeći da je ona imala poseban status do kraja rata. Kazao je da je bilo problema s vojnim policajcima koji nisu bili obučeni za te poslove.

“Oni su odgovarali – ‘92. pretežno ljudima iz Republike Hrvatske, a poslije toga Hercegovini”, rekao je svjedok.

Na pitanja tužioca, on je kazao da ne zna gdje su bili zatvoreni zarobljeni Srbi iz Dervente i da ih je odvela Vojna policija. Dodao je da mu nije poznato da su zarobljenici dovedeni u Orašje. On se nije složio sa sugestijom tužioca da mu je Vojna policija iz Dervente podnosila izvještaje kao komandantu 103. brigade.

Bilonjić je rekao da su brigade HVO-a koje su došle u Orašje odgovarale Matuzoviću, a on IZM-u.

Suđenje se nastavlja 20. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao