Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ilustracija. Foto: BIRN BiH

Izvještaj komesarke Vijeća Evrope za ljudska prava Dunje Mijatović navodi da, iako je određeni broj počinilaca najvišeg nivoa izveden pred lice pravde, odgovornost za zločine izvršene u ratu daleko je od potpune, dok se regija smatra modelom za rješavanje problema nestalih osoba. Visokom stepenu rješavanja ovog problema doprinijeli su čvrsti zakonodavni i institucionalni okviri, uz podršku međunarodnih organizacija.

“Poslijeratni procesi u regiji dali su snažan doprinos u smislu prekidanja šutnje o ratnom seksualnom nasilju i o potrebi za rodno osjetljivim pristupom u suočavanju s prošlošću. Zahvaljujući hrabrosti i odlučnosti žena koje su preživjele silovanje i seksualno nasilje, došlo je do važnih novina na međunarodnom nivou u oblastima krivičnog prava, reparacija, odgovora na psihosocijalne potrebe preživjelih, kao i prakse traganja za istinom i memorijalizacije, s ciljem tretiranja pitanja ratnog seksualnog nasilja”, navodi se u Izvještaju.

Izvještaj “Suočavanje s prošlošću za bolju budućnost – Put do pravde, mira i društvene kohezije u regiji bivše Jugoslavije” odaje priznanje centralnoj ulozi civilnog društva i aktivista za ljudska prava u pomoći pri suočavanju s prošlošću.

Zaostavštine koje i dalje lebde nad regijom

Dunja Mijatović, Munira Subašić i Kada Hotić Izvor: Ellen WUIBAUX – Council of Europe

Skoro tri decenije nakon završetka ratova, uz žrtve, svjedoke i osumnjičene koji stare i umiru, i sa sve manje dostupnih dokaza, ističe vrijeme za ostvarenje pravde kroz domaće krivično gonjenje. Hiljade osumnjičenih tek trebaju biti krivično gonjeni, a uz veliki broj predmeta na čekanju, rad na procesu ostvarenja pravde i dalje se usporava, dok državne strategije za ratne zločine ostaju neprovedene.

“Državni tužioci nisu proaktivni i često vode samo predmete koji se prosljeđuju iz drugih zemalja, protiv niskorangiranih izvršilaca, ili protiv izvršilaca koji su pripadnici ‘drugih’ etničkih grupa. Trenutna klima negiranja ratnih zločina i glorificiranja ratnih zločinaca nepovoljna је za efektivno utvrđivanje odgovornosti na državnom nivou”, navodi se u Izvještaju Dunje Mijatović.

Jedna od ključnih prepreka pravdi je i minimalna ili nepostojeća pravosudna saradnja između nekih zemalja, što uključuje i njihovo odbijanje da izruče vlastite državljane koji i dalje uživaju nekažnjivost, ponekad zahvaljujući činjenici da imaju dvojna državljanstva zemalja regije.

Komesarka Dunja Mijatović za Detektor je kazala da neuspjeh da se u potpunosti nosi s ratnim zločinima i osnovnim uzrocima sukoba 1990-ih i dalje ima razorne posljedice na poštovanje ljudskih prava, vladavinu prava i društvenu koheziju u regionu.

“Vrijeme je hitno da se postigne djelotvorna pravda, reparacija i istina za žrtve”, rekla je i dodala da se primjetno nazadovanje procesa suočavanja s prošlošću poklapa s negativnim trendovima ljudskih prava u pogledu govora mržnje, slobode okupljanja, slobode medija i građanskog prostora, i na kraju prijeti teško stečenom miru.

Navodi se da su brojne civilne žrtve rata u regiji i dalje bez pristupa djelotvornim i adekvatnim reparacijama, a ni jedna od ovih zemalja nije usvojila sveobuhvatne programe reparacije.

Ukupno gledano, državne vlasti vrlo malo pažnje posvećuju reparacijama, kao što su rehabilitacija, javno izvinjenje i komemoracija, te garancija neponavljanja.

“Procesuiranje ratnih zločina, traženje nestalih osoba i pružanje reparacija žrtvama u posljednje vrijeme usporavaju ili stagniraju uglavnom zbog nedostatka političke volje. Druge ključne mjere, kao što su osnivanje komisija za istinu i pomirenje, provjera javnih službenika, suočavanje s osnovnim uzrocima nasilne prošlosti i inkluzivno obilježavanje sjećanja, nisu sprovedene”, smatra Mijatović.

Prema njenim riječima, priče i akcije koje izazivaju podjele i mržnje postale su generalizirana politička strategija, uključujući izbore, i opasno potkopavaju napore da se spriječi ponavljanje nasilja.

Pokušajima da se uspostave zvanične komisije za istinu i pomirenje ili druge vrste mehanizama za zvanično traganje za istinom nije se puno ostvarilo u regiji, bez obzira na izuzetne projekte civilnog društva koji su na tome radili. Naročito je razočaravajuće to što se vlade u regiji nisu uspjele usaglasiti oko uspostave regionalne komisije za istinu i pomirenje (REKOM).

“Traženje nestalih osoba, koje doprinosi i utvrđivanju istine, usporeno je u posljednjih nekoliko godina, bez obzira na činjenicu da se 9.876 osoba još uvijek vode kao nestali. Hitno je da se ovi neriješeni predmeti riješe, da se okonča patnja porodica”, stoji u Izvještaju komesarke Mijatović.

U BiH se traga za još oko 7.000 nestalih osoba.

Bez provjere zvaničnika o ratnoj prošlosti i trend negiranja zločina


Primjeri negiranja genocida. Foto: Memorijalni centar Srebrenica

Vrlo je malo napora uloženo, prema Izvještaju, po pitanju provjere javnih zvaničnika koji su ili osumnjičeni ili osuđeni za učešće u teškim kršenjima ljudskih prava tokom ratova ‘90-ih.

To što nema djelotvorne provjere znači da su izvršioci ratnih zločina i teških kršenja ljudskih prava i dalje zaposleni u javnom sektoru, ili su čak i nosioci izabranih funkcija, dodaje se.

“Prisustvo osumnjičenih ili osuđenih ratnih zločinaca u državnim institucijama i javnim službama značajno utiče na žrtve i preživjele, kao i na uspjeh napora u oblasti reforme vladavine zakona”, navodi se.

Postoji alarmantan trend etnonacionalističkog diskursa, negiranja zločina i glorificiranja ratnih zločinaca, što potkopava nastojanja u oblasti suočavanja s prošlošću. Izuzetno zabrinjava što takvu praksu i odobravaju i aktivno slijede političari na najvišem nivou, te je ona postala strategija za osvajanje glasova i ostanak na vlasti.

Dokazano je da nedovršeni procesi suočavanja s prošlošću pojačavaju radikalizaciju i desničarski ekstremizam. I određeni političari, vjerske vođe, javne ličnosti i historičari aktivno učestvuju u historijskom revizionizmu i pokušajima da se legitimiziraju i cementiraju pozicije osuđenih ratnih zločinaca.

U Izvještaju je naglasak stavljen i na međugeneracijsku dimenziju suočavanja s prošlošću, kojoj oblasti je potrebno hitno posvetiti pažnju, jer nove generacije odrastaju u podijeljenim društvima. Izuzetno su zabrinjavajući dokazi o radikalizaciji mladih, uz nekoliko nasilnih incidenata u kojima su učestvovale mlade osobe.

Procese suočavanja s prošlošću u regiji potkopavaju i vlasti koje se u proteklih nekoliko decenija ne bave stvarnim uzrocima ratova. Nedovoljna pažnja se posvećuje reformi institucionalnih struktura i društvenih obrazaca koji su uopće omogućili da se počine zločini.

Tranzicijska pravda nije stvar prošlosti, a neuspjeh u rješavanju zločina iz prošlosti i temeljnih uzroka sukoba danas ima posljedice na poštovanje ljudskih prava, vladavinu prava i socijalnu koheziju u zemljama regiona.

Mijatović je za Detektor zaključila da je civilno društvo trenutno najbolja nada za bolju budućnost zasnovanu na ljudskim pravima i vladavini prava..

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve