Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sa dodjele nagrade. Foto: Udruženje “Zaboravljena djeca rata”

Nagrada je dodijeljena za interdisciplinarni projekat “There is still someone in the woods / Kao da je neko još uvijek u šumi”, koji je implementiran od strane produkcije “Culture i Conflicte” u saradnji s dobitnicima nagrade. Putem ove trilogije koja uključuje dokumentarac, predstavu i film, partneri “Culture i Conflicte” su predstavili životne priče žena preživjelih i djece rođene zbog rata u Bosni i Hercegovini.

Događaj koji se održava svake godine povodom Međunarodnog dana mira, otvorila je predsjednica Katalonskog parlamenta Anna Erra. U ime svojih organizacija nagradu su primile Meliha Merdžić i Amela Međuseljac iz Udruženja “Žena žrtva rata”, te Ajna Jusić i Alen Muhić iz Udruženja “Zaboravljena djeca rata”.

Međuseljac je izrazila ogromno zadovoljstvo koje joj pruža organizacija u kojoj djeluje, ne samo radi “podrške preživjelim žrtvama” već i radi “potvrđivanja istine i uspostavljanja pravde”.

Ona je navela da su, “zahvaljujući svjedočanstvima preživjelih žrtava, koja su u većini slučajeva vrlo bolna, do sada osuđeni mnogi zločinci”. Podsjetila je i da još uvijek ima “mnogo silovanih žena koje šute jer se srame”, zbog “stigme i diskriminacije u sredini u kojoj žive i rade”.

Ajna Jusić, predsjednica Udruženja “Zaboravljena djeca rata”, ukazala je na to da su djeca rođena zbog rata u BiH “svojim tijelima i ličnim svjedočenjima odlučno promijenila kurs nacionalnog i međunarodnog prava s ciljem kreiranja ravnopravnijeg društva s pravednijim pravnim poretkom i zakonima”.

Također je kazala da obaveza nediskriminacije zahtijeva od svake države da poslije rata aktivno identifikuje pojedinačnu djecu i grupe djece čije priznavanje i ostvarivanje njihovih prava mogu zahtijevati “posebne mjere”.

Predsjednik Međunarodnog katalonskog instituta za mir (ICIP) Xavier Masllorens podsjetio je da “posljedice ratova i svih vrsta nasilja nikada ne prestaju, ni potpisivanjem mirovnog sporazuma ni prestankom izravnog nasilja”. Nagrada ICIP-a za izgradnju mira, ustanovljena je 2011., a ima za cilj odavanje priznanja osobama, organizacijama ili institucijama koje ostvaruju važan doprinos u promicanju i izgradnji mira.

Predstavništvo Vlade Katalonije u Bosni i Hercegovini, na čelu s Ericom Hauckom, koji je također prisustvovao ceremoniji u Barceloni, pružilo je veliku podršku projektu “Culture i Conflicte” i održavanju snažne saradnje između BiH i Katalonije. U novembru 2022. godine, Predstavništvo je organiziralo regionalnu turneju projekta “Culture i Conflicte”, među kojima se odvilo i simbolički važno gostovanje u Narodnom pozorištu Sarajevo.

Dobitnici ovogodišnje nagrade ICIP-a iskoristili su ovu posjetu da ukažu da još uvijek postoje prepreke s kojima se suočavaju preživjeli i djeca rođena kao posljedica ratnog silovanja, te su istakli da ovakav vid priznanja predstavlja dodatnu motivaciju za nastavak rada na ovom pitanju.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću