Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Šerif Patković. Foto: N1

Ramiz Dreković je objasnio da je bio angažovan kao savjetnik u Ministarstvu za boračka pitanja Federacije od septembra 2015. do aprila 2018. godine. Rekao je da je u Upravnom odboru Fondacije bilo angažovano osam članova, koji su između sebe birali predsjednika, a u tom je periodu izabrani predsjednik bio Šerif Patković.

Komisija Ministarstva je, nastavio je Dreković, kontrolisala rad Fondacije, ali on na kolegiju Ministarstva, gdje se raspravljalo o izvještaju, nikada nije čuo da je bilo nešto sporno u radu Fondacije. Članovi Upravnog odbora su, pojasnio je, bili prisutni na sastancima u Ministarstvu.

Dreković je, na upit braniteljice Lejle Terzimehić o kupovini vozila marke Tiguan, rekao da je bio prisutan na sastanku kada je Patković informisao tadašnjeg ministra Bukvarevića da je, s ciljem opremanja Fondacije, neophodno nabaviti vozilo. Bukvarević je preminuo 2020. godine.

“Salko je rekao da nema ništa protiv ako mogu kupiti auto iz rezervi, kako to ne bi išlo na štetu korisnika“, ispričao je Dreković.

On je naveo i kako je Patković tražio da mu se, zbog ušteda, dozvoli da koristi auto kako bi “se odvezao i dolazio iz mjesta gdje je živio u Zenici“. Objasnio je kako je Patkovićev rad podrazumijevao da obilazi općine i firme, te približi ljudima rad Fondacije kako bi osigurao njeno finansiranje.

Dreković je, kako kaže, nakon medijskih natpisa i priča u Ministarstvu o zloupotrebi vozila, o tome pitao Bukvarevića, koji mu je rekao da se vozilo ne zloupotrebljava. Dodao je da je i ministar Bukvarević koristio vozilo kada vozilo Ministarstva ne bi bilo dostupno.

Patković je ranije bio optužen sa Senom Šehovićem da su, kao odgovorne osobe u Fondaciji, od juna 2016. do oktobra 2018. godine – bez saglasnosti Vlade Federacije BiH te bez znanja i neophodne odluke Upravnog odbora – kupili automobil Volkswagen Tiguan i to novcem s računa Fondacije koji je namijenjen za pomoć boračkoj populaciji u Federaciji.

Šehović je s firmom “Porsche Leasing” Sarajevo zaključio ugovor o finansijskom lizingu o kupovini automobila, koji je plaćen s bankovnih računa Fondacije u iznosu od 84.778,59 KM. Nakon zaključenja ugovora, automobil je predao Patkoviću, koji ga je koristio bez sačinjavanja putnih naloga i bez ikakvih ograničenja. Šehović je, nakon postizanja sporazuma sa Tužilaštvom, osuđen na osam mjeseci zatvora.

Tužilac Feđa Fejzagić je pitao svjedoka da li mu je poznato u kojem periodu je vozilo nabavljeno, na šta Dreković nije znao tačno reći. Na to je Fejzagić pitao da li se radilo o nabavci Citroena, što je bilo planirano i navedeno u izvještaju, dok nabavka Tiguana nije, na šta je svjedok odgovorio da zna da je nabavljen džip, dodavši da je bilo opravdano da Fondacija ima vozilo. Upitan da li je Patković imao putne naloge, Dreković je rekao da ih nije gledao.

Tužilac je svjedoka pitao da li mu je poznato da Upravni odbor Fondacije ni članovi Federalne vlade nisu znali ništa o nabavci Tiguana, kao i da ona nije navedena u planu nabavki, na šta je svjedok odgovorio da nema tih saznanja, te da nije čitao izvještaje. Dreković je rekao da je iz Ministarstva otišao u aprilu 2018. godine i ne zna šta se poslije toga događalo.

Suđenje se nastavlja 25. septembra kada će biti saslušan Alija Redžić, drugi svjedok Odbrane, koji se nije pojavio na današnjem ročištu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu