Žarić i ostali: Udovoljavano zahtjevima za produženje roka izgradnje trafostanice u Šipovu
Svjedok Alaudin Alihodžić, izvršni direktor za inžinjering i planiranje sistema u “Elektroprijenosu – Elektroprenosu BiH” Banja Luka, rekao je da je kompanija u vlasničkoj strukturi vlada Federacije BiH i Republike Srpske, a da je čine Skupština akcionara i Upravni odbor, čiji su članovi šest direktora.
Na upit kakve su procedure javnih nabavki, on je kazao da se ugovor, nakon što se provede procedura i isti sklopi sa izvođačem, dodjeljuje operativnom području na izvršenje. Kako je pojasnio, operativno područje formira komisiju koja prati realizaciju ugovora, između ostalog i praćenje rokova.
Naveo je da je svakodnevnica da se dobijaju zahtjevi za produženje roka, pojasnivši da su to kompleksni objekti koji iziskuju razne vještine i zanatske zahvate.
“Jedan od načina je da se izvođač obrati nadzornom organu operativnog područja. Predmeti se iznose na kolegiju, gdje se razmatra hoće li se udovoljiti zahtjevu za produženje roka”, rekao je svjedok i dodao da se sjeća izgradnje trafostanice u Šipovu, gdje je bio konzorcij izvođača.
Kazao je da misli da je bilo zahtjeva za produženje roka, pojasnivši da su u tom slučaju u samom startu imali problema sa dobijanjem dozvola. Alihodžić je dodao da trafostanica Šipova pripada operativnom području Banja Luka, na čijem čelu je bio Šukalo.
Prema njegovim riječima, udovoljavano je zahtjevima za produženje roka, ali da je bilo slučajeva kada se nekim zahtjevima nije udovoljilo i da je vraćano na dopunu.
Kako je rekao, generalni direktor je Mato Žarić, dok je Mila Bule radila u “Elektroprijenosu – Elektroprenosu BiH” Banja Luka kada je zaključen ugovor za Šipovo.
Na upit Odbrane je li upoznat sa dopisom “Elektroprenosa BiH” od 22. augusta 2018. u kojem obavještava “Elektroobnovu” da je obaveza obavljena uredno i u dogovorenom roku i je li to znači da nije bilo razloga za “penale” i aktiviranje garancije, svjedok je kazao da apsolutno ne znači i da Uprava nema veze s takvim vrstama potvrda.
Upitan je da li je bio upoznat s probijenim rokovima i zahtjevima za produženje, a Alihodžić je odgovorio da je upoznat samo sa onim što je došlo do njega, kao i da u segmetu javne nabavke koju on prati nije bilo ništa sporno. Izjavio je da je konzorciju isplaćen kompletan iznos za izgradnju trafostanice u Šipovu.
Žarić, Bule, Aleksandar Šukalo, Zoran Manojlović i Drago Malešević su optuženi da su u periodu od aprila 2015. do augusta 2018. postupali u namjeri da pravnom licu “Elektroobnova” pribave imovinsku korist – iskorištavanjem, prekoračenjem ovlasti te nevršenjem svojih službenih ovlaštenja.
Žarić je, u svojstvu generalnog direktora “Elektroprenosa BiH”, propustio da u skladu s ugovorom iz obračuna naplati ugovorenu kaznu, Malešević da obračuna ugovornu kaznu, a Manojlović navedeno potraživanje evidentira u dnevniku radova i dostavi na daljnje postupanje i naplatu. Šukalo je optužen da je, u svojstvu rukovodioca, propustio izvršnom direktoru za finansije ukazati na neizvršenje ugovornih obaveza, a Bule se tereti da je propustila ukazati generalnom direktoru na kašnjenje i mogućnost aktiviranja bankovne garancije.
Drugi svjedok Vinko Đuragić, bivši izvršni direktor za kadrovske poslove “Elektroprenosa BiH”, dao je iskaz na okolnosti strukture kompanije, za koju je rekao da je bilo pet izvršnih i generalni direktor Žarić. U sklopu kompanije je bilo, kako je naveo, četiri operativna područja, dok su svi izvršni i generalni direktor činili Upravu.
Izjavio je da su Manojlović i Malešević bili u operativnom području Banja Luka.
Tokom saslušanja oba svjedoka, zbog tehničkih problema javnost u galeriji sudnice nije bila u mogućnosti jasno čuti sva pitanja i odgovore.
Naredno suđenje je zakazano za 13. septembar, kada će Odbrane početi sa izvođenjem dokaza.