Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelacioni sud u Beogradu. Foto: BIRN

Viši sud u Beogradu je u novembru 2022. proglasio Vladičića krivim za ubistvo supružnika Rame i Time Vranjače 18. augusta 1992. u njihovom stanu u Brodu na Drini kod Foče, te ga osudio na devet godina zatvora.

Odbrana i srbijansko Tužilaštvo za ratne zločine uložili su žalbe na prvostepenu presudu, ali je Apelacioni sud uvažio žalbu branioca optuženog te ukinuo presudu i vratio predmet na ponovno suđenje.

“Po nalaženju Apelacionog suda, osnovano se žalbom branioca okrivljenog ukazuje da, ni nakon sprovedenog postupka, činjenično stanje nije potpuno utvrđeno, a što je dovelo i do bitne povrede odredaba krivičnog postupka koja se ogleda u tome da nedostaju razlozi o činjenicama koje su predmet dokazivanja”, stoji u saopćenju Apelacionog suda.

U prvostepenoj presudi je navedeno da je Vladičić, naoružan puškom i namazan crnom bojom po licu, došao do barake u kojoj su stanovali supružnici Vranjača te u njih ispalio dva hica i usmrtio ih.

Sutkinja Mirjana Ilić je tokom iznošenja ove presude kazala kako su Ramo i Tima Vranjača bili jedini civili Bošnjaci koji su ostali u Brodu na Drini jer su svi njihovi sugrađani iz straha napustili ovo mjesto, i da je Sud imao u vidu iskaze svjedoka o tome da je motiv zločina bila smrt rođaka optuženog u ratu. Tijela supružnika Vranjača do danas nisu pronađena.

Viši sud u Beogradu je tokom suđenja utvrdio da Vladičić nije bio pripadnik nijedne oružane grupe.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je optužnicu protiv Vladičića u februaru 2019., a srbijansko tužilaštvo preuzelo je slučaj te ga optužilo u februaru 2021. godine.

Iz Višeg suda u Beogradu su za Detektor potvrdili da je početak obnovljenog suđenja Vladičiću zakazan za 13. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.