Zatražena sankcija za bivšeg tužioca, Janjić ne vidi odgovornost
Na glavnoj raspravi pred Prvostepenom disciplinskom komisijom, Janjić, koji je u međuvremenu imenovan za sudiju Suda BiH, kazao je da nije odgovoran za prekršaj koji mu se pripisuje, te da je postupao u skladu s propisima i preporukama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV).
Disciplinska tužiteljica Alma Hasanović u dokaze je uložila odluku o imenovanju Janjića u Odbor za žalbe građana na rad policijskih službenika Parlamentarne skupštine BiH, kao i zapisnik sa konstitutivne sjednice ovog tijela.
“Nedvosmisleno vidimo da je tuženi član ove komisije”, kazala je Hasanović.
U dokaze je uložila i finansijske izvještaje za 2021. i 2022. godinu, u kojima se navodi da je Janjić ostvario više od 10.000 maraka prihoda za rad u Odboru, kao i dopis u kojem se navodi da se nije obraćao Komisiji za etiku VSTV-a u vezi sa članstvom u ovom tijelu.
Janjić je kazao da finansijske izvještaje prihvata kao svoje dokaze jer pokazuju da je prijavio prihode. Naveo je da nije tražio mišljenje VSTV-a jer se ono traži kada ne postoji jasan stav po nekom pitanju, što ovdje nije slučaj.
On je kao dokaze uložio uvjerenje o odbranjenoj doktorskoj disertaciji, potvrdu o pohađanju doktorskih studija, kao i 15-ak naučnih radova. Rekao je da time dokazuje svoju kompetentnost za oblasti kojima se bavio u Odboru.
Tužba tereti Janjića da je za vrijeme obavljanja funkcije tužioca Tužilaštva BiH počinio prekršaj upuštanje u aktivnosti koje su nespojive sa dužnostima tužioca.
Hasanović je u završnoj riječi istakla da je Kodeksom tužilačke etike jasno propisano koje političke, poslovne i građanske aktivnosti tužilac mora izbjegavati zbog očuvanja nepristrasnosti, kojim je obuhvaćen i Odbor čiji je Janjić bio član.
Ona je citirala član Kodeksa u kojem se navodi da tužilac ne može biti član organizacija koje su povezane sa agencijama za provođenje zakona, uključujući odbore i komisije za izbor i imenovanje, odbore za razrješenje policijskih rukovodilaca, policijske odbore, te odbore za pritužbe građana na rad policije.
Odbor čiji je Janjić bio član, kako je dodala, bavio se konkretnim slučajevima, a ne akademskom raspravom. Osvrnula se i na smjernice o sprečavanju sukoba interesa, te kazala da tužilačka funkcija mora biti prioritet.
“Tužilac mora biti spreman da se odriče mnogih stvari koje su drugima normalne”, kazala je Hasanović.
Rekla je da se Janjić poziva na praksu VSTV-a iz 2008. koja je u međuvremenu izmijenjena. Tužiteljica smatra da Komisija treba, kao otežavajuću okolnost, imati u vidu da je Janjić ranije disciplinski kažnjavan smanjenjem plate.
Janjić je u završnoj riječi ocijenio da je nemoguće utvrditi njegovu odgovornost, jer je postupao u skladu sa zakonom, Etičkim kodeksom i preporukama VSTV-a.
Citirao je Mišljenje VSTV-a iz 2008. godine u kojem se navodi da nije sporno da tužilac bude član nezavisnog odbora za policijske službenike.
Pozvao se i na član Kodeksa koji predviđa da tužilac može učestvovati u tijelima koje je formirala zakonodavna vlast i baviti se pitanjima prava i pravnog sistema.
“Ne mogu se složiti s tužiocem da kontrola rada policijskih službenika nije pravno pitanje”, kazao je Janjić.
Prema njegovom mišljenju, riječ “organizacije”, kako se navodi u Kodeksu, je sporna jer takve organizacije ne postoje.
Prvostepena disciplinska komisija naknadno će donijeti odluku.