Ponedjeljak, 7 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Izložba “Opomene” umjetnice Nermine Memić. Foto: BIRN BiH

Prilikom kratkog obraćanja posjetiteljima na otvorenju, Memić se fokusirala na osnovnu poruku koju je kreiranjem ilustracija željela odaslati.

“Ne bih puno govorila budući da moja djela govore ono šta ja osjećam i šta mislim. Samo ću reći – opominjem da se genocid ne smije više nikada ponoviti i da ga se moramo sjećati kontinuirano. Želim doprinijeti sama svojim radom da ta opomena bude kontinuirana”, kratko je kazala Memić.

U Srebrenici u julu 1995. godine tokom počinjenja genocida ubijeno više od 7.000, pretežno muškaraca i dječaka, a prognano više od 40.000 žena, djece i staraca. Do sada je ukupno izrečeno više od 700 godina zatvora za više od 50 osoba pred Državnim sudom i u Haagu, te pet doživotnih kazni za genocid i druge zločine u Srebrenici.

Izložba “Opomene” umjetnice Nermine Memić. Foto: BIRN BiH

Kustos izložbe Ermin Lagumdžija kazao je kako je izloženo 15 ilustracija, od kojih je većina prvo objavljena na društvenim mrežama, a čija je poruka jasna i nedvosmislena.

“Vidi se da je forma podređena sadržaju, sam tematski okvir uslovio je likovni jezik, koji je direktan, koji simbolički želi da sumira ono što je neizrecivo – bol, patnju, stradanje i nenadoknadiv gubitak. Naravno, i onu neobjašnjivo tešku bol onih koji su preživjeli i koji sada gledaju kako se društvo odnosi prema genocidu u Srebrenici i na koji način pravda nikada suštinski nije zadovoljena”, rekao je Lagumdžija.

On je dodao kako autorica sažima veliko htijenje da se pridruži svima onima da civilizacijskim tekovinama podari nove vrijednosti u smislu umjetničkog izraza u kojem je estetsko podređeno etičkom.

Izložba “Opomene”, umjetnice Nermine Memić. Foto: BIRN BiH

“Umjetnica u tome nema dvojbe i u opisima svakog rada ona govori o simbolici pojedinačnih radova, ne želeći ništa ostaviti interpretaciji, već i dalje insistira na jasnoći izraza”, zaključio je kustos izložbe.

Izložba je 2022. godine bila predstavljena u Fabrici akumulatora u Potočarima, a ove godine je uvrštena u Program obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica.

Postavka će biti izložena do 21. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za genocid u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje petorici nekadašnjih pripadnika Vojne policije Zvorničke i Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske za genocid počinjen u julu 1995. godine.
Tužilaštvo BiH provodi predistražne radnje protiv tužioca Dubravka Čampare
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podnijelo je prijavu Uredu disciplinskog tužioca protiv državnog tužioca Dubravka Čampare, a određen je i postupajući tužilac koji će provjeriti ima li elemenata krivičnih djela u njegovom postupanju, potvrđeno je za Detektor.