Utorak, 16 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Opštinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Na početku ročišta Hota se požalila da se ne osjeća dobro te je nakon kraćeg prekida kazala da ne može pratiti suđenje, pa je sudija Dragan Vukajlović odgodio glavni pretres.

Za današnje ročište je bilo predviđeno da Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu prezentuje snimke presretnutih razgovora koji su snimljeni tokom istrage. Puštanje snimaka bilo je planirano i za prošlo ročište, ali je tada odgođeno na zahtjev Odbrane prvooptuženog Mirze Ademaja, koja je navela da nije dobila CD-ove sa snimcima.

Ademaj je optužen da je u svojstvu inspektora Federalne uprave za inspekcijske poslove sačinjavao zapisnike o inspekcijskom nadzoru bez izlaska na teren i na osnovu fotografisane dokumentacije koja mu je, posredstvom trgovca Enesa Zijadića, dostavljana putem aplikacije Viber.

Edina Busuladžić i Alzira Hota su optužene da su prilikom kontrola propustile pravilno i potpuno utvrditi činjenično stanje u zapisnicima o inspekcijskom nadzoru pravnih lica.

Nastavak suđenja je zakazan za 10. juli.

Najčitanije
Saznajte više
Zatražene mjere zabrane za petero osumnjičenih iz Udruženja “Panter”
Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je za pet članova Udruženja “Panter” osumnjičenih za više krivičnih djela, među kojima neovlašteni ulazak u dom i optičko snimanje, ucjenu i iznude, predložilo određivanje mjera zabrane napuštanja boravišta, sastajanja i komuniciranja, međusobnog kao i sa svjedocima, te obavezno javljanje u policijsku upravu.
OTVORENI POZIV: BIRN BiH traži stručnjake/stručnjakinje za pružanje usluga monitoringa i evaluacije projekta (dvije pozicije)
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: BIRN BiH) raspisuje poziv za angažman dva stručnjaka/stručnjakinje za pružanje usluga monitoringa i evaluacije (u daljem tekstu: M&E usluge).
Memić i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optužene
Obilježavanje 32. godišnjice zločina na Uzdolu kod Prozora
U blizini Prijedora pronađeni posmrtni ostaci dvije osobe