Nedjelja, 20 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Konferencija “Izvršavanje odluke Ustavnog suda BiH”. Foto: BIRN BiH

Tokom konferencije “Izvršavanje odluka Ustavnog suda u BiH“, Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH kazala je da su od 2000. godine Tužilaštvu BiH dostavljena 24 predmeta i rješenja o neizvršenju odluka Suda koje su konačne i obavezujuće, od čega je iz Državnog tužilaštva u 11 predmeta donijeta naredba o neprovođenju istrage, dok o ostalima nema obavijesti o postupanju.

“U razdoblju od 2002. godine do danas, Ustavni sud je u 98 odluka iz apelacijske nadležnosti donio rješenje o neizvršenju. U 84 predemeta Tužilaštvo je donijelo naredbu o obustavi i neprovođenju istrage, dok o ostalim predmetima Ustavni sud nije obaviješten o postupanju“, navela je Galić, dodavši da su iz Tužilaštva u svojim odgovorima o neprovođenju istrage najčešće navodili da “nema dokaza o postojanju osnovane sumnje za počinjenje kaznenog djela“.

Šef Delegacije Evropske unije u BiH Johann Sattler naglasio je da nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH ima implikacije na cijelo društvo, kao i na same građane.

“Za bilo koje demokratsko društvo izuzetno je važno da imamo izvršenje sudskih odluka, a pogotovo je to važno za zemlje koje teže članstvu u Evropskoj uniji. Iz tog razloga nije slučajnost da se jedan od 14 ključnih prioriteta, prioritet broj četiri, upravo bavi pitanjem pravosuđa, odnosno Ustavnim sudom i izvršenjem njegovih odluka“, rekao je Sattler.

Sattler je podsjetio da je 16 ili 17 predmeta koji nisu izvršeni, a tiču se ustavnosti, u nadležnosti svih nivoa vlasti. On se nada da će zaključci ove konferencije, na kojoj učestvuju predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti BiH te Državnog tužilaštva i Suda, kao i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, pomoći da se ovi predmeti riješe.

“U konačnici, sve se svodi na političku volju ili nedostatak političke volje. Nažalost, uvijek završimo u nekim situacijama zastoja i međusobnih političkih prepucavanja. Mi sa svoje strane nastavljamo podržavati Ustavni sud u njegovom radu, koji je u periodu od 2010. do 2020. imao 60.000 riješenih predmeta, što je sjajan rezultat“, naglasio je Sattler.

On je najavio da će se saradnja sa Ustavnim sudom BiH u narednom periodu intenzivirati, posebno uzimajući u obzir teške uslove u kojima radi.

Prema riječima Valrije Galić, Ustavni sud BiH je izložen političkim pritiscima, ali im ne podliježe, te sudije profesionalno rade i donose odluke. Kao primjer pritiska navela je da od augusta prošle godine predstavnici zakonodavne vlasti nisu izabrali nedostajuće sudije.

U prethodnim periodima, kada je Ustavni sud bio u punom sastavu, rješavao je 5.000 predmeta u roku godine i po, navela je predsjednica ovog suda, koji godišnje primi oko 5.500 predmeta.

“Prema preliminarnim podacima, u odnosu na raniji izvještaj, u ovom izvještajnom razdoblju Ustavni sud je izdao ukupno 984 naloga za izvršenje, od čega se oko 80 posto odnosi na kršenje prava u razumnom roku i naknadu nematerijalne štete“, rekla je Galić.

Predsjednica Ustavnog suda je dodala da je nalog za izvršenje dat za 676 predmeta iz apelacijske nadležnosti, kao i da je 551 odluka izvršena, dok će se za 30 odluka predložiti skidanje s liste jer su djelimično izvršene, ne mogu se izvršiti ili apelanti onemogućuju njihovo izvršenje.

Najčitanije
Saznajte više
Javnosti onemogućeno praćenje disciplinskog postupka protiv inspektora za strance
Agencija za državnu službu Bosne i Hercegovine tvrdi kako ne posjeduje mandat za objavu termina održavanja javnih rasprava u disciplinskim postupcima, zbog čega je novinarima Detektora onemogućeno praćenje dugotrajnog postupka inspektoru Službe za poslove sa strancima, protiv kojeg je prijava podnesena prije osam mjeseci.
U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici
Izricanje prvostepene presude petorici bivših vojnih policajaca Vojske Republike Srpske, koji su optuženi za zločine počinjene u Rogatici 1995. godine, zakazano je za ponedjeljak, 21. jula.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve