Ponedjeljak, 6 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Šerif Patković. Foto: N1

Tužilaštvo je u dokaze uvelo plan i program rada Fondacije za 2016. godinu iz kojih se, kako je rekao tužilac Feđa Fejzagić, nigdje ne spominje nabavka ili utrošak sredstava za vozilo Volkswagen Tiguan.

On je uložio odluku o raspodjeli neraspoređenih sredstava, koju je potpisao Patković u svojstvu predsjednika Upravnog odbora (UO) Fondacije, a u kojoj se navodi da se sredstva od 166.000 maraka izdvajaju za bespovratnu pomoć boračkoj populaciji, poboljšanju uslova rada Fondacije u vidu opremanja prostora, krečenja i čišćenja.

“Odbrana, suprotno Tužilaštvu, tvrdi da se iz ove odluke vidi plan nabavke vozila”, kazao je Fejzagić.

On je uložio set dokaza o nabavci vozila Citroen 2017. godine, o čemu je UO Fondacije donio odluku. Fejzagić je rekao da ulaže ovu dokumentaciju kao primjer pravilnog postupanja prilikom nabavke vozila.

U dokaze je uložen ugovor o lizingu za nabavku spornog vozila, kada je Fondaciju zastupao tadašnji direktor Seno Šehović, koji je ranije postigao sporazum o priznanju krivice s Tužilaštvom. Protiv Patkovića i Šehovića je podignuta optužnica da su kao odgovorne osobe u Fondaciji, bez saglasnosti Vlade Federacije BiH i bez znanja i neophodne odluke Upravnog odbora, kupili automobil Volkswagen Tiguan i to novcem s računa Fondacije koji je namijenjen za pomoć boračkoj populaciji u Federaciji.

U spis je uvršten i niz finansijskih naloga i uplatnica, kao i zapisnici sa sjednice UO-a Fondacije iz 2016. i 2018, iz kojih se, prema tužiocu, vidi da sporno vozilo nije spominjano na sjednici.

“Vidi se kada ostali članovi dolaze do saznanja… Nesporno proizilazi da je iko od članova UO-a znao za postojanje tog vozila i koliko je plaćeno”, rekao je tužilac.

On je u dokaze uvrstio i zapisnike i izvještaje koji se odnose na rad komisije koja je formirana od novog rukovodstva Fondacije, a koje je 2018. utvrdila da je Šehović kupio vozilo bez odluke UO-a i da je ono prešlo oko 167.000 kilometara bez ijednog putnog naloga.

U dokaze su uvršteni i prekršajni nalozi koje je policija izdavala prilikom zaustavljanja Patkovića.

“Očigledno da je (vozilo) korišteno samo u privatne svrhe”, kazao je Fejzagić.

Patkovićeva Odbrana je prigovorila na dokaze o nabavci Citroena 2017. godine kao irelevantne. Braniteljica Lejla Terzimehić je kazala da je vještak finansijske struke izašao iz svog domena i  selektivno koristio dokaze.

Ona je prigovorila i na nalaz vještaka mašinske struke jer je koristio samo dokumentaciju, a nije izvršio fizički uvid. Terzimehić je prigovorila i na zakonitost postupanja prilikom otvaranja oduzetih predmeta.

Suđenje se nastavlja 26. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Ko su kandidati na izborima za predsjednika Rrepublike Srpske?
Nakon što je Centralna izborna komisija ovjerila stranke i kandidate za učešće na izborima, Detektor donosi pregled ko je u utrci za predsjednika Republike Srpske i kakve su bile njihove dosadašnje političke uloge.
Staša Košarac i Igor Kalabuhov. Foto: Staša Košarac Instagram
Energoinvest tvrdi da RS ne plaća svoj dio duga, nakon izjave Košarca da će Federacija plaćati ratni dug za plin Rusiji
Dva puta u proteklih nekoliko dana Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih Bosne i Hercegovine je, u razgovoru s ruskim zvaničnicima, najavio da će Federacija platiti kompletan dug za prirodni gas prema dobavljačima iz Rusije nastao u ratu, ali iz Energoinvesta podsjećaju da se ovaj dug servisira godinama.
Uz posmrtne ostatke u Prijedoru pronađen lični pribor žrtve
Podignuta optužnica zbog prijetnji terorizmom u Konjicu