Utorak, 15 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo je pred Apelacionim vijećem iznijelo žalbu na kaznu od godinu koja je izrečena prvostepenom presudom 7. novembra 2022. Odbrana Subotića podnijela je žalbu zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, pogrešne primjene prava i visine sankcije. Optuženi Subotić i branilac Dušan Tomić nisu se pojavili na ročištu.

Tužiteljica Edina Hubjer kazala je da je minimalna kazna od godine neadekvatna težini djela.

“Dat je preveliki značaj i precijenjene su olakšavajuće okolnosti da bi se mogla opravdati ova minimalna kazna”, istakla je Hubjer.

Prema njenim riječima, Prvostepeno vijeće nije cijenilo otežavajuće okolnosti da je Subotić počinio krivično djelo primanja dara u svojstvu službenog lica i da je u počinjenje djela uvukao i kolegu.

“Tužilaštvo smatra da je ova kazna preblaga, pogotovo jer se može platiti”, rekla je tužiteljica.

Ona smatra da je žalba Odbrane neblagovremeno podnesena, a da je u svakom slučaju treba odbiti kao neosnovanu.

Subotić je prvostepenom presudom proglašen krivim da je u dva navrata tokom 2020. godine na Graničnom prelazu Šamac propustio vozila sa akciznom robom – aromom za nargilu, čime je budžet BiH oštećen u vrijednosti od 608.000 konvertibilnih maraka.

Ovom presudom naloženo je oduzimanje 200 maraka koje je optuženi primio od uvoznika robe, kao i da nadoknadi troškove krivičnog postupka u iznosu od 748 maraka.

Apelaciono vijeće naknadno će donijeti odluku o žalbama.

Najčitanije
Saznajte više
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića
Svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavili su da se ne mogu sjetiti da je Osman Mehmedagić, koji je optužen za zloupotrebu položaja, studirao na Američkom univerzitetu.
Jovica Stanišić prebačen u Njemačku na izdržavanje kazne
Nekadašnji šef srbijanske Službe državne bezbjednosti Jovica Stanišić prebačen je u Njemačku gdje će služiti ostatak zatvorske kazne od 15 godina, koliko mu je izrekao Međunarodni mehanizam za krivične sudove zbog zločina u šest općina u Bosni i Hercegovini i jednoj lokaciji u Hrvatskoj, navedeno je iz Mehanizma.
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru