Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mostar. Foto: BIRN BiH

U petak, 24. februara, planirano je izricanje prvostepene presude Kordiću, Draženu Lovriću, Dariju Sušcu, Nedžadu Tinjaku, Nuhanu Šikalu, Dariju Mihalju, Stanku Škobiću, Tomislavu Ančiću i Slavku Golemcu.

Oni su, prema optužnici, bili pripadnici Prve bojne Druge brigade i “Kažnjeničke bojne” HVO-a.

Ranije je Državni sud zbog smrti optuženog obustavio krivični postupak protiv Marinka Šunjića, koji se optužnicom Tužilaštva BiH skupa s Kordićem i ostalima teretio za zločine počinjene na području Mostara. U ovom predmetu je zbog smrti optuženog ranije odvojen postupak i protiv Neđada Ćorića, a potom i obustavljen u julu 2019.

U srijedu, 22. februara Odbrana Fadila Novalića iznijet će završne riječi na suđenju za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora u proljeće 2020. godine.

S Novalićem su optuženi suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak, direktor firme “F.H. Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i sama firma, te federalna ministrica finansija Jelka Miličević, kojoj je na teret stavljen nesavjestan rad.

Dan ranije, u četvrtak 23. februara, bit će iznesene žalbe na prvostepenu presudu Hazimu Fazloviću, koji je oslobođen optužbi da je počinio ratni zločin nad ratnim zarobljenicima u Brčkom 1993. godine.

Sud je u presudi, koja je izrečena u decembru 2022. zaključio da nije dokazana komandna odgovornost Fazlovića kao komandanta Trećeg bataljona 108. motorizovane brigade Armije BiH, ali da nije sporno da je u Boderištu 8. marta 1993. stradalo 11 pripadnika Vojske Republike Srpske.

Prema optužnici, Fazlović je propustio da kazni pripadnike Interventne jedinice Trećeg bataljona koji su bili poslani u Boderište za vrijeme borbenih dejstava.

Vijeće je ocijenilo da nijedan svjedok nije bio direktni očevidac zarobljavanja i zlostavljanja, pa samim tim ni da li su u tome učestvovali pripadnici Interventne jedinice koja je bila podređena Fazloviću.

Naredne sedmice se nastavljaju suđenja i za zločine počinjene na području Rogatice, Bužima, Teslića, Doboja, Donjeg Vakufa, Viteza, Zvornika, Gradiške, Orašja, Nevesinja, Mostara, Sarajeva, Vlasenice, Ilijaša, Sokoca, Brčkog, Ključa, Lukavca te Vogošće.

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića