Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Konferencija “Koliko će nam slobode ostati” u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Konferencija “Koliko će nam slobode ostati” organizovana je nakon najava Milorada Dodika da će u Republici Srpskoj biti usvojen set zakona koji će, prema mišljenju novinara i nevladinih organizacija, bitno uticati na slobodu govora i medijske slobode u ovom entitetu.

Siniša Vukelić iz banjalučkog “Kluba novinara” upozorava da je veoma opasno to što se zakoni pripremaju van institucija, kao i što medijska zajednica ne zna šta se sve priprema kroz zakone. On je govorio o zakonima o kleveti kojim se kleveta kriminalizuje, zakonu o lažnim vijestima, kao i proširenju krivičnih djela protiv ustavnog poretka.

“Cilj je staviti pod kontrolu one preostale medije koje nisu mogli kupiti ili do sada staviti pod kontrolu”, smatra Vukelić.

Borka Rudić iz Udruženja “BH novinari” vjeruje da će se ovim zakonima, ukoliko budu usvojeni, negativno uticati ne samo na novinare i medije već i na građane i političare koji nisu na vlasti a koji žele da konzumiraju slobodu govora.

“Ovi zakoni dodatno će ograničiti slobodu izražavanja”, rekla je Rudić u utorak, 7. februara, na konferenciji posvećenoj najavi usvajanja “medijskih zakona” u Republici Srpskoj.

Maja Sever, predsjednica Evropske federacije novinara, rekla je da u zemljama u kojima je kleveta dio krivičnog zakona, postoje inicijative da se kleveta dekriminalizuje i da preporuke i prakse Evropskog suda za ljudska prava idu u tom smjeru. Zato je još više čudi nastojanje vlasti u Republici Srpskoj.

“Ovdje se događaju rigorozne najave i ponosne najave kriminalizacije”, kazala je Sever.

Donošenje novih zakona nedavno je na Twiteru najavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. On je najavio da će ti zakoni u proceduru ići po hitnom postupku, a to još više plaši novinare i medijsku zajednicu.

“Oni fake (lažnom) borbom protiv lažnih vijesti hoće da se bore protiv pravog novinarstva”, rekao je Vukelić.

U Transparency Internationalu u BiH objašnjavaju da niko zaista ne zna šta se u zakonima sprema i da to stvara dodatni osjećaj nesigurnosti jer nije moguće reagovati na vrijeme.

“Kada bi se ti zakoni primjenjivali objektivno, prvi bi stradali režimski mediji, ali to se neće desiti i znamo na kome će se kola slomiti”, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparencyja.

Prema podacima “BH novinara”, od 2018. godine je u Bosni i Hercegovini zabilježen vidan porast broja tužbi protiv novinara za klevetu. Prema ovim podacima, 2021. godine je pred sudovima u Republici Srpskoj vođeno 125 procesa po tužbama za klevetu.

Konferenciju su organizovali “Klub novinara” Banja Luka, poslovni portal Capital.ba i Fondacija “Friedrich Ebert” Banja Luka.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu